Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (C) podczas XX Parady Równości w centrum Warszawy. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (C) podczas XX Parady Równości w centrum Warszawy. Fot. PAP/Leszek Szymański

Warszawa: Parada Równości pod patronatem prezydenta Rafała Trzaskowskiego

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 150
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski objął swoim patronatem tegoroczną Paradę Równości, która odbywa się dziś w Warszawie.

– To miejsce, w którym się wszyscy uśmiechają, zero agresji. Tutaj bije serce uśmiechniętej otwartej Polski – powiedział Trzaskowski.

Zapytany przez dziennikarzy o realizację postulatów z tzw. karty LGBT, którą podpisał w 2019 r, odpowiedział: "Realizujemy, co obiecaliśmy". Podkreślił, że niebawem powstanie hostel dla osób LGBT wyrzuconych z domu.

Trzaskowski robił sobie selfi z uczestnikami parady. Zebrani na Placu Defilad uczestnicy parady mieliw rękach tęczowe flagi, a także z symbolami Unii Europejskiej.


"Święto owartości i tolerancji"

Jak napisał Trzaskowski w mediach społecznościowych, 19 czerwca ulicami Warszawy przejdzie kolejna Parada Równości. "Niech to będzie święto otwartości, tolerancji i szacunku, którego podstawowy cel jest jeden – żebyśmy wszyscy czuli się w naszym kraju i w naszym mieście jak u siebie" - napisał prezydent stolicy.

Polecamy:

"Nie idźmy tą drogą"

Trzaskowski zapowiedział też, że na "taką Paradę Równości" wybiera się po raz kolejny. "Sam fakt, że Parada się odbędzie, dla wielu polityków i mediów będzie zaraz wystarczającą podstawą do tego, żeby jej uczestników wyzywać od najgorszych, atakować ich, oskarżać. Żeby dać upust złości, niechęci, a wręcz nienawiści do wszystkiego, co „inne”. Znamy to z corocznych reakcji na Paradę aż za dobrze" - napisał na Facebooku.

"Pewnie można by na to wszystko odpowiadać – szyderstwem, kpiną, odwzajemnioną niechęcią. Pewnie można się odgryźć złośliwym happeningiem czy ostrym hasłem. Tylko po co? Parafrazując klasyka – nie idźmy tą drogą" - dodał.

"Nad taką Paradą Równości objąłem patronat jako prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Miejmy do siebie nawzajem szacunek. Wszyscy. Widzimy się pod Pałacem Kultury!" - podkreślił we wpisie na Facebooku.

"Byliśmy ranieni"

– Po dwóch latach (wówczas odbyła się ostatnia parada), w których byliśmy ranieni, jako społeczność LGBT Warszawy, wychodzimy wzmocnieni, jesteśmy zjednoczeni – powiedział rzecznik Fundacji Wolontariat Równości Rafał Wojtczak podczas konferencji prasowej poprzedzającej to wydarzenie.

– Jesteśmy całym sercem, z tymi, którzy odeszli w minionym roku, którzy nie mogą pójść z nami – dodała Paulina Piechna-Więckiewicz z zarządu Fundacji Wolontariat Równości. Wyraziła nadzieję, że parada "będzie bezpieczna i radosna".

Trasa Parady Równości

Trzaskowski udzielił patronatu prezydenta stolicy Paradzie Równości w Warszawie po raz drugi. Pierwszy raz zrobił to w 2019 r. W 2020 r. parada nie odbyła się ze względu na pandemię COVID-19.


Parada Równości rozpoczyna się o godz. 14:00 pod Pałacem Kultury i Nauki. Początek wymarszu planowany jest na godz. 15:00.
Od 13:00 do 18:00 pod Pałacem Kultury i Nauki będzie trwał koncert, którego partnerem jest Plac Defilad. Marsz zakończy się na Polach Mokotowskich.

image

ja

Czytaj także:

Zobacz galerię zdjęć:

Parada Równości 2019, fot. Flickr/Max Zieliński/Greenpeace
Parada Równości 2019, fot. Flickr/Max Zieliński/Greenpeace
Parada Równości 2021, fot. PAP/Leszek Szymański
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj150 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo