Pedofilia w kościele. Episkopat przedstawił dane dotyczące ofiar księży

YouTube/Katolicka Agencja Informacyjna/Prezentacja najnowszych danych dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce
YouTube/Katolicka Agencja Informacyjna/Prezentacja najnowszych danych dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce
Podczas Konferencji Episkopatu przedstawiono ankietę dotyczącą wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Prymas Polski abp Wojciech Polak prosił w imieniu Kościoła o przebaczenie.

Episkopat podaje liczby dotyczące pedofilii w Kościele

- Te dane, które dzisiaj zaprezentujemy, nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się niektórzy duchowni - rozpoczął swoją wypowiedź abp Wojciech Polak.

- Po pierwsze są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób w ten sposób skrzywdzonych. Po drugie zaprezentujemy dane, które są wynikiem zgłoszeń dokonanych we wszystkich diecezjach i męskich zgromadzeniach zakonnych od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. a musimy przecież pamiętać i zdajemy sobie z tego sprawę, że wciąż nie wszyscy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie i dokonać takiego zgłoszenia - wyjaśniał.

Podczas konferencji padło również stwierdzenie, że pierwsze (zgłoszone) przypadki wykorzystywania seksualnego miały miejsce już w 1958 roku. 

Zobacz także:

Ponad 300 ofiar w ciągu dwóch lat

- Chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele jeszcze raz prosząc o przebaczenie - mówił abp Polak podczas prezentowania danych liczbowych.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że od 2018 do 2020 roku zgłoszono 368 zgłoszeń dot. wykorzystywania seksualnego: 300 w diecezjach i 68 w zakonach. 38 z nich zostało odrzucone lub uznane za niewiarygodne. Do tej pory badanych jest 186 przypadków, a 144 potwierdzono lub uwiarygodniono.

47 proc. skrzywdzonych osób to dzieci poniżej 15. roku życia, a 47,3 proc. - powyżej 15. Ks. Żak zwrócił uwagę na to, że "istnieje dość wyraźna równowaga pomiędzy liczbą skrzywdzonych dziewcząt i chłopców".

W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 - chłopców.

"Kościół się zmienia"

Abp Polak podkreślił, że te dane oznaczają, że Kościół przechodzi przemianę. 

- Te zgłoszenia pokazują, że Kościół - nie bez oporów, ale jednak - zmienia się i nawraca w tym względzie - powiedział.

Abp podziękował organom ścigania:

- Zdajemy sobie sprawę, że skuteczne zwalczanie przestępstw seksualnych dokonanych na dzieciach poniżej 15 r.ż. jest niemożliwe bez ścisłej współpracy z jednostkami prokuratury i policji. Dlatego [...] Kościół wszystkie tego rodzaju przestępstwa zgłasza organom ścigania - zapewnił.

Abp Polak podziękował również dziennikarzom i pracowniom mediów, ponieważ "zajmują się tematyką wykorzystywania seksualnego małoletnich, bo ochrona najsłabszych w całym społeczeństwie i Kościele powinna być naszym wspólnym celem".

Prymas dodał również, że niezwykle ważne jest teraz stawianie na prewencję - Kościół powinien nauczyć się zapobiegać tego typu sytuacjom, a nie tylko wykrywać je.

Konferencję podsumował również dziennikarz Tomasz Terlikowski na swoim Facebooku:


WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo