"Czeka nas trzęsienie ziemi". Papież Franciszek wziął się za kard. Dziwisza

Kardynał Stanisław Dziwisz.
Kardynał Stanisław Dziwisz.
Papież Franciszek powołał komisję do zbadania wykorzystywania seksualnego dzieci w polskim Kościele i ukrywania przed papieżem nadużyć seksualnych księży przez sekretarza papieża Jana Pawła II, kardynała Stanisława Dziwisza. Na jej czele stanął kardynał Angelo Bagnasco.

Kardynał Bagnasco jeździ po Polsce

Członkowie komisji przeprowadzili już wywiady z kilkoma osobami, a w przyszłości mają spotkać się z ofiarami księży oskarżonych o pedofilię.

Publicysta Tomasz Terlikowski poinformował na Twitterze, że kardynał Bagnasco jeździ po Polsce i rozmawia ze świadkami i ofiarami. "Wiele wskazuje na to, że czeka nas trzęsienie ziemi" - napisał

Polecamy:

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przesłuchany

"Watykan prowadzi własne śledztwo - potwierdził ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Napisał, że niedawno składał zeznania ws. polskiego biskupa przed komisją z Watykanu, złożoną z obcokrajowców, którzy specjalnie przyjechali do Polski, aby zbadać sprawę.  Było to klasyczne przesłuchanie, ze spisaniem protokołu.

Jego zdaniem oznacza to, że papież Franciszek traci zaufanie dla władz polskiego episkopatu. "A blokowanie przekazania akt kościelnych dla komisji państwowej tylko go w tym utwierdza", napisał na Facebooku.


Jednym z przesłuchujących był właśnie kard. Bagnasco. Jak powiedział w rozmowie z RMF FM Isakowicz-Zaleski, krakowska kuria nic nie wiedziała o wizycie komisji z Watykanu. Dodał, że na rzecz komisji złożył listy od osób, które czuły się pokrzywdzone przez przedstawicieli Kościoła. Mówił, że przedstawiciele papieża interesowali się, jak działa Państwowa Komisja ds. pedofilii, jakie obowiązują w Polsce przepisy prawne. Podkreślał ogromny profesjonalizm i obiektywność kardynała Bagnasco.

- Widać było, że on chce poznać prawdę, bo przecież na tym to polega, że trzeba solidnie zbadać sprawę. Przecież to nie jest wyrok. To jest dopiero badanie tej sprawy - zaznaczył Isakowicz-Zaleski.

Angelo Bagnasco to kapłan, który w latach 2007-2017 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch. Obecnie jest arcybiskupem seniorem w Genui.

image
Papież Franciszek i kard. Angelo Bagnasco, fot. vatican.va.

Jakie zarzuty ciążą na Dziwiszu

W marcu br. Państwowa komisja ds. pedofilii złożyła "zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa" przez czterech kościelnych hierarchów, w tym kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował Janusz Szymik, który w latach 80. był wykorzystywany przez księdza Jana Wodniaka.

Sprawę Szymika oraz kilkanaście innych spraw wykorzystywania seksualnego przez księży przekazał kard. Dziwiszowi ks. Isakowicz-Zaleski, ale nie doczekał się reakcji ze strony hierarchy. Wtedy, w 2013 roku, wysłał do Watykanu list, w którym informował o pedofilii w polskim Kościele. Pismo to – jak wyjaśniał – było reakcją na bezczynność kard. Dziwisza.

Druga sprawa, to głośny reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", który ukazał się w TVN24 w listopadzie 2020 roku. Przedstawiono tam dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kardynał Stanisław Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Chodzi m.in. o sprawę molestowania w Legionie Chrystusa oraz sprawę oskarżonego o pedofilię amerykańskiego kardynała, Theodore'a McCarricka.

82-letni obecnie Dziwisz w wywiadach, których udzielił po emisji reportażu deklarował, że jest gotów na współpracę z komisją z Watykanu, gdyby taka powstała.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj122 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo