Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. PAP
Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. PAP

Prezes NBP o hipotecznych kredytach walutowych. "Zagrożenie dla systemu finansowego"

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Prezes NBP Adam Glapiński zajął stanowisko w sprawie hipotecznych kredytów walutowych. Brak jednolitego orzecznictwa w tej sprawie jest niekorzystny zarówno dla banków, jak i kredytobiorców.

Glapiński o kredytach hipotecznych

Ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych wzrosło i obecnie głównym zagrożeniem dla stabilności krajowego systemu finansowego – czytamy w komunikacie NBP. 

Czytaj dalej:

Prezes NBP Adam Glapiński dla salon24.pl. "W ciągu 10 lat przegonimy Włochy"

Tak niemiecki dziennik chwali gospodarkę Polski. "Potęga kontynentu"

Kluczowe jest rozstrzygnięcie tych kwestii w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, bo stwarza to szansę na ujednolicenie orzecznictwa i ograniczenie niepewności – podkreśla prezes NBP. A to będzie miało również wpływ na skalę kosztów, jakie poniesie w przyszłości sektor bankowy.

Prezes NBP dla Salon24.pl o lokatach i inflacji

Wcześniej w wywiadzie dla Salon24.pl Adam Glapiński powiedział, że dochody ze zwykłych lokat, te procenty z banku są i pewnie pozostaną niewielkie. – To jest zjawisko globalne i wynika z czynników globalnych, strukturalnych, w tym demograficznych, które powodują, że jest nadmiar oszczędności względem inwestycji – wyjaśnił szef NBP.

Jak dodał w rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim Adam Glapiński wyjaśniał, że cele inflacyjne, do których dążą banki centralne w krajach wysoko rozwiniętych, są zwykle na poziomie 2-3 procent. – W Polsce cel banku centralnego jest na poziomie 2,5 procent plus/minus 1 punkt procentowy. Nieznacznie wyższy poziom polskiego celu niż np. Banku Anglii, EBC czy Banku Szwecji wynika stąd, że jesteśmy gospodarką doganiającą. Po prostu trwale szybciej się rozwijamy,co z kolei wiąże się z tzw. konwergencją cen – wskazał. 

W czerwcu inflacja wyniosła w Polsce 4,4 procent według danych GUS. Ponad połowa z tego wynika z podwyżek cen paliw, cen wywozu śmieci i cen prądu. – Inflacja po wyłączeniu tych kategorii wynosi 2,5 proc., a więc jest w punkt zgodna z naszym celem – mówił prezes NBP.

Polecamy:

Po porażce 500+ rząd ma kolejny plan na zwiększenie dzietności

Carrefour wycofuje się z polskiego rynku? Zapytaliśmy biuro prasowe

NBP o kredytach na mieszkanie

Ekonomiczna ocena poszczególnych wariantów rozstrzygnięć dotyczących kredytów hipotecznych powinna uwzględniać szerszy kontekst. Musi uwzględniać wpływ na sytuację kredytobiorców walutowych względem innych kredytobiorców oraz tych, którzy zaciągnęli kredyty w złotych a także osób, które nie zaciągnęły kredytu na zakup nieruchomości.

- Z ekonomicznego punktu widzenia szczególnie trudne do uzasadnienia byłyby rozstrzygnięcia zakładające zniesienie powiązania wartości kredytu z walutą obcą przy zachowaniu oprocentowania właściwego tej walucie (kredyt zlotowy oparty na stawce LIBOR) lub przyjmujące przedawnienie roszczeń banku - informuje NBP w komunikacie.

W przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej i ustalenia wzajemnych roszczeń natychmiastowe spełnienie przez kredytobiorcę roszczenia banku o zwrot wypłaconego kapitału (i ewentualnego wynagrodzenia za korzystanie z niego) będzie oznaczało konieczność spłaty znacznej kwoty.

Rozwiązania konsensualne

Klienci będą musieli również w wielu przypadkach zaciągnąć nowe zobowiązania. Dla banków będzie się to wiązało z większym ryzykiem kredytowym. W przeciwieństwie do pierwotnego walutowego kredytu mieszkaniowego tego typu umowy będą niezabezpieczone hipoteką.

W takim przypadku warte rozważenia są tzw. rozwiązania konsensualne. W ich przypadku nowy stosunek prawny łączący strony miałby charakter złotowego kredytu mieszkaniowego zabezpieczonego hipotecznie na nieruchomości będącej pierwotnym zabezpieczeniem walutowego kredytu mieszkaniowego.

KW

Zobacz:

Polska-Hiszpania - pojedynek na gospodarki. Który kraj wygrywa?

Orange w sporych tarapatach. UOKiK wysłuchał skarg i wszczął postępowanie

Rodzice dostaną 12 tys. zł na dzieci. Rząd wierzy, że to podniesie dzietność

MAN zainwestuje 450 mln zł na rozbudowę fabryki ciężarówek w Niepołomicach

Panele fotowoltaiczne przestaną być opłacalne? Rząd szykuje nowe prawo


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka