Szykujcie się na burzowy armagedon. Do tego żar jak z tropików

Zalane tereny po nocnych intensywnych opadach deszczu we wsi Świdnik (pow. nowosądecki). Fot. PAP/Grzegorz Momot
Zalane tereny po nocnych intensywnych opadach deszczu we wsi Świdnik (pow. nowosądecki). Fot. PAP/Grzegorz Momot
Gorące i upalne powietrze napływa do nas z rejonu Morza Czarnego. W najbliższym czasie czekają nas znów wysokie temperatury, a do tego burze z ulewami i gradobiciem. Na obszarze niemal całej Polski obowiązują alerty drugiego stopnia przed upałami oraz burzami z gradem.

Ewakuowano obozy harcerskie

Przez nawałnice ewakuowano łącznie cztery obozy harcerskie - dwa w Kujawsko-Pomorskiem, jeden w Pomorskiem i jeden w Warmińsko-Mazurskiem. - Łącznie ewakuowano do bezpiecznych obiektów około 550 uczestników obozów - podał rzecznik KG PSP bryg. Karol Batorski.

Harcerzy ewakuowano m.in. w miejscowości Wenecja w powiecie ostródzkim (woj. warmińsko-mazurskie) oraz w Czernicy w gminie Brusy (woj. pomorskie).

W związku z pogodą strażacy z poniedziałku na wtorek interweniowali prawie 2000 razy. Wyruszali m.in. do podtopień, powalonych drzew i uszkodzonych dachów. Nie odnotowano rannych.

Zalany szpital dziecięcy

Po piątkowym gradobiciu Szpitalny Oddział Ratunkowy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Prokocimiu funkcjonuje w trybie awaryjnym. Pacjenci w miarę możliwości odsyłani są do innych SOR-ów na terenie miasta. Uszkodzony został dach pokrywający budynek "C". Nieczynne przez weekend było lotnisko dla helikopterów.

Zalane zostały oddziały: Neurochirurgii, Ortopedii oraz Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń, a także części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjenci zostali przeniesieni do sąsiednich oddziałów, a ich powrót - z racji zapowiadanych opadów - nie jest planowany w najbliższych dniach.

Polecamy:

Podtopione ulice, powalone drzewa

W Małopolsce straż pożarna interweniowała ponad 200 razy. Przez weekend zalane zostały drogi powiatowe w miejscowościach: Korzenna, Trzycierz i Paszyn. W m. Korzenna zalane zostały domy, sklepy, a także podtopiona została remiza OSP Korzenna i amfiteatr. Doszło także do zalania ulic w m.: Stary Sącz, Chełmiec, Wielogłowy, Tęgoborze i Piątkowa.


W Świętokrzyskiem w nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy interweniowali blisko 100 razy. Zalanych zostało 39 budynków, w tym sanatorium "Nida" i szpitala uzdrowiskowego "Krystyna" w Busku Zdroju. Na Mazowszu jednostki straży pożarnej miały ponad 100 zgłoszeń. Podczas burz wiatr przewrócił drzewa na dachy trzech budynków mieszkalnych: w powiecie garwolińskim i wołomińskim. Na szczęście nikt nie został ranny.


Przewrócone drzewa i urwane konary tarasujące drogi, to skutki burzy i ulewnego deszczu, które przeszły w poniedziałek po południu nad Płockiem i okolicznymi miejscowościami. Strażacy musieli interweniować aż 80 razy. Dużo pracy mieli też strażacy z  kujawsko-pomorskiego. Między innymi w okolicach Torunia padał grad, który mógł wyrządzić szkody w uprawach rolnych.


Alerty RCB

IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed upałem oraz burzami z gradem. Alerty obowiązują na terenie całego kraju.

We wszystkich regionach kraju - z wyjątkiem Zachodniopomorskiego, gdzie obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia i południowych krańców Dolnego Śląska, gdzie nie ma alertów - synoptycy prognozują temperaturę maksymalną sięgającą od 29 st. C do 33 st. C.

Noc będzie gorąca, nawet powyżej 20 stopni Celsjusza. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 25 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami będzie także padać grad.

Zobacz galerię zdjęć:

+4 zdjęcia +5 zdjęć
Skutki nawałnic w Świdniku, Szczecinie i Krakowie, fot. PAP

Pogoda na wtorek

Wtorek spokojniejszy, w zachodniej połowie kraju bez opadów. Burze głównie na północnym wschodzie, z opadami do 20 mm. Temperatura maksymalna od 28°C na północnym zachodzie do 32°C na południu, nad morzem i w rejonach podgórskich od 25°C do 28°C.  Natomiast temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę będzie się wahać między 20 a 22 st. C.

Środa i czwartek - uwaga na burze

W środę i czwartek nadal burzowo na południu, wschodzie i w centrum kraju, lokalnie ulewy i grad, porywy wiatru do 80 km/h. W środę temperatura od 30°C do 33°C, w czwartek od 28°C na zachodzie do 33°C na południowym wschodzie, chłodniej nad morzem i w dolinach górskich, od 26°C do 28°C.

W piątek ochłodzenie, weekend burzowy

Piątek przyniesie ochłodzenie na zachodzie kraju, około 25°C będzie na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim, w centrum i na wschodzie do 31°C. W całym kraju możliwe burze z silnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem.

W sobotę i niedzielę także prognozujemy burze, upał największy na południowym wschodzie, do 32°C. W centrum kraju około 29°C, 30°C, poza tym chłodniej, od 23°C do 28°C. Noce będą bardzo ciepłe, od 15°C do 20°C, co zwiększy jeszcze uciążliwość wysokich temperatur.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości