Gowin wyciąga rękę do TVN. „Nasza poprawka zapewni TVN bezpieczeństwo”

Jarosław Gowin wyciąga rękę do TVN. „Nasza poprawka zapewni TVN bezpieczeństwo”. Fot. PAP
Jarosław Gowin wyciąga rękę do TVN. „Nasza poprawka zapewni TVN bezpieczeństwo”. Fot. PAP
Jarosław Gowin ogłosił, że jego ugrupowanie chce zgłosić poprawkę do projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Zdaniem wicepremiera pozwoli chronić ona polskie media przed wrogim przejęciem, ale także zapewni bezpieczeństwo funkcjonowania TVN.

Jarosław Gowin powiedział na konferencji prasowej w Katowicach, że poprawka do projektu nowelizacji ustawy i radiofonii i telewizji ma rozszerzyć grupę krajów, które mogą być większościowymi właścicielami mediów w Polsce.

Jarosław Gowin wyciąga rękę do TVN. „Nasza poprawka zapewni TVN bezpieczeństwo”

Zamiast krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby nimi być wszystkie kraje OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). - To organizacja skupiająca państwa demokratyczne, wyznające te same standardy kulturowe, cywilizacyjne, te same standardy jeżeli chodzi o wolność słowa, co Polska - stwierdził wicepremier.

Polecamy:

Jarosław Gowin dodał, że najważniejszym członkiem OECD są Stany Zjednoczone. - Z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem ze strony tych państw, które niekoniecznie chcielibyśmy tutaj widzieć na rynku medialnym, a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN - mówił polityk.

Gowin: nie ograniczać pluralizmu i nie konfliktować z USA

Szef Porozumienia dodał, że zgadza się z intencją nowelizacji, którą jest uniemożliwienie „wpadnięcia polskich mediów w ręce kapitału pochodzącego z krajów, które kierują się antydemokratycznymi wartościami”. Stwierdził jednak, że działania te nie mogą ograniczać pluralizmu i konfliktować nas z głównym sojusznikiem - USA.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona tylko europejskiemu podmiotowi.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

MD

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura