Spis powszechny kończy się 30 września. Kto nie zdąży, zapłaci karę

Pixabay/StartupStockPhotos
Pixabay/StartupStockPhotos
W Narodowym Spisie Powszechnym można brać udział od 1 kwietnia 2021 roku. Czas na spisanie się mija 30 września. Warto się pospieszyć, ponieważ spóźnialscy będą musieli zapłacić wysoką karę.

Spis Powszechny kończy się już 30 września

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku i potrwa do 30 września 2021 roku. 

Spisy Powszechne są organizowane co 10 lat, a udział w nich jest obowiązkowy, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej.

Samospisu można dokonać przez internet, telefon lub u rachmistrza.

Zobacz: Loteria Narodowego Spisu Powszechnego nie pomaga. Polacy boją się spisywać

Jak wziąć udział w Spisie Powszechnym?

Samospisu można dokonać przez internet na oficjalnej stronie Narodowego Spisu Powszechnego. Zanim przystąpimy do spisu, musimy się zalogować. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • wpisać numer PESEL i utworzyć własne hasło dostępu (w tym celu konieczne będzie podanie nazwiska panieńskiego matki)
  • wprowadzić swój adres mailowy i swoje indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu (metoda ta jest dostępna jedynie dla cudzoziemców, którzy nie posiadają własnego numeru PESEL)
  • przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - logując się do systemu należy skorzystać z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.

Samospis internetowy dostępny jest jedynie przez 14 dni od zalogowania. Oznacza to, że jeśli będziemy zwlekać, po upływie tego czasu trzeba będzie skorzystać z innej metody.

Spis przez telefon lub u rachmistrza

Każdy może spisać się również telefonicznie lub u rachmistrza. 

"Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu" - przypomina rząd w komunikacie.

"Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz" - tłumaczy GUS.

Kara za nieprzystąpienie do spisu lub podanie błędnych informacji

Osoby, które z jakichś powodów nie wezmą udziału w spisie powszechnym, muszą liczyć się z karą finansową, która może zostać na ich nałożona - nie może ona jednak przekroczyć 5 tys. zł.

W o wiele gorszej sytuacji znajdują się osoby, które w spisie powszechnym podadzą nieprawdziwe informacje - za to grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo