Żaryn: Rosja i Białoruś atakują informacyjnie Polskę

Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/EVGENIY PAULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/EVGENIY PAULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Urzędnicy i media z Rosji i Białorusi angażują się w ataki informacyjne przeciw Polsce w związku w wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy – stwierdził rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Jan Żaryn.

Ataki informacyjne przeciw Polsce

„Urzędnicy rosyjscy i białoruscy aktywnie angażują się w ataki informacyjne przeciwko Polsce w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Maria Zacharowa (rzeczniczka MSZ Rosji) i Aleksander Łukaszenko Polskę oskarżają o wywołanie kryzysu” – napisał Żaryn w sobotę na Twitterze.


W swoim przeglądzie mediów Żaryn dodał, że „rzecznik MSZ Rosji przekonywała w swoim wpisie w mediach społecznościowych, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej został wywołany przez… RP”. „Zacharowa sugeruje, że fala migracji to wynik udziału polskiego wojska w misji w Iraku” – zrelacjonował Żaryn.

Polecamy:

Adam Bielan: Wygraliśmy apelację z Jarosławem Gowinem

Ks. Sowa i prof. Środa o Kościele na Campus Polska. "Hierarchia zakładnikiem PiS"

Białoruska i rosyjska presja na Polskę

„Wpis Zacharowej promują rosyjskie media, również te zaangażowane w walkę informacyjną Rosji przeciwko Zachodowi. W podobnym tonie wypowiada się Aleksander Łukaszenko, który w kilku kolejnych wystąpieniach oskarżył Polskę o wywołanie problemów na granicy” – napisał rzecznik ministra-koordynatora.

Przytoczył opinię Łukaszenki, że „to Polska prowokuje konflikt na granicy, a także dopuszcza się naruszenia granicy Białorusi” oraz wysunięte przez Łukaszenkę oskarżenie o „wpychanie uchodźców” na terytorium Białorusi. „MSZ Białorusi oskarżył z kolei Polskę o łamanie prawa międzynarodowego oraz przepisów Konstytucji RP. Kolejny raz Polska została oskarżona o łamanie zasad związanych z pomocą »uchodźcom«” – napisał Żaryn.

Według Żaryna „działania propagandy rosyjskiej i białoruskiej mają na celu wywarcie presji informacyjnej na Polskę, by wymusić zmianę podejścia do sytuacji na granicy”, a „Rosja i Białoruś próbują obarczyć władze RP winą za kryzys i wymusić wpuszczenie osób koczujących na Białorusi”.

KW

Czytaj dalej:

Gowin tłumaczy „Wyborczej” „dlaczego powiedział dość”

Zmarła znana śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara

Drugi dzień Campus Polska Przyszłości: Debata o przyszłości miast. Gościem Sadiq Khan

Ważny urzędnik odchodzi z Kancelarii Senatu. Przyczyną konflikt personalny?

Tak Polska pomaga ewakuowanym z Kabulu. Lokalne społeczności zbierają dary dla Afgańczyków

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka