Drugi dzień Campus Polska Przyszłości: Debata o przyszłości miast. Gościem Sadiq Khan

Drugi dzień Campus Polska Przyszłości. fot. Wiktoria Pękalak
Drugi dzień Campus Polska Przyszłości. fot. Wiktoria Pękalak
Dziś drugi dzień tzw. Campusu Trzaskowskiego, czyli Campusu Polska Przyszłości. Za nami debata "Jak miasta radzą sobie z wyzwaniami przyszłości?".

W debacie "Jak miasta radzą sobie z wyzwaniami przyszłości?" brali udział prezydenci Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz, mer Wilna Remigijus Šimašius, a zdalnie z Londynu burmistrz tego miasta Sadiq Khan.

Podczas spotkania prezydentów miast najcieplej został przyjęty Sadiq Khan - donosi nasza reporterka, która jest na miejscu. Wszyscy goście mówili po angielsku, pytania zadawane przez uczestników również były po angielsku. Tematami debaty były m.in. zmiany klimatyczne, rosnące ceny mieszkań w miastach i społeczeństwo multikulturowe.

Czytaj też:

Samorządowcy: dobre miasta są otwarte na dialog i wielokulturowość

Dobre do życia miasta to takie, w których mieszkają ludzie otwarci na dialog, wielokulturowi, zaangażowani w działalność publiczną – mówili uczestnicy debaty "Jak miasta radzą sobie z wyzwaniami przyszłości?" na Campus Polska Przyszłości.

Wszyscy uczestnicy debaty zachęcali młodych ludzi do tego, aby angażowali się w życie swoich społeczności, by wskazywali rządzącym, co można zmieniać na lepsze.

- Przypominajcie nam o tym, naciskajcie na nas, byśmy zawsze pracowali dla dobra społeczności – mówił Trzaskowski, a Dulkiewicz podkreślała, że by samorządowiec zmienił otoczenie na lepsze, musi o tym porozmawiać z mieszkańcami. "Dialog jest podstawą, ja muszę mieć z kim rozmawiać – argumentowała prezydent Gdańska.

Mer Wilna, które jest miastem z bardzo znacznym odsetkiem mieszkańców poniżej 35 lat, mówił, że to miasto postawiło na otwartość.

- Trzeba słuchać młodych ludzi, wsłuchiwać się w ich potrzeby – mówił Šimašius i jako przykład wskazywał paradę równości, na którą przed laty organizatorzy musieli zdobywać zgody w sądzie. Dziś, jak mówił, miasto nie tylko pomaga w organizacji, ale też współpracuje przy tym działaniu z innymi miastami.

- Trzeba stworzyć w mieście warunki do wygodnego, dobrego życia: miejski transport, parki, ścieżki rowerowe. No i oczywiście miejsca pracy, by młodzi ludzie zarabiali na życie i rozrywki – mówił mer Wilna i podkreślał, że ważne są zwłaszcza ułatwienia przy zakładaniu firm.

Sadiq Khan podkreślał, że ważne jest zadbanie o wszystkie grupy zagrożone wykluczeniem.

- Moim zdaniem zróżnicowanie społeczeństwa jest jego siłą, a nie słabością. Trzeba dbać o wszystkich zagrożonych wykuczeniem ze względu na orientację seksualną czy rasę. W miastach możemy celebrować odmienność – mówił Khan.

Mer Wilna podkreślił, że w urzędach w jego mieście można załatwić sprawy w czterech językach: litewskim, rosyjskim, polskim i angielskim.

Najważniejsza edukacja i troska o środowisko

Samorządowcy byli zgodni co do tego, że najważniejszą rzeczą dla młodego pokolenia jest edukacja, która nauczy młodych ludzi pracy w grupie, samodzielności, bycia twórczym i otwartym na zmiany, elastycznym.

- Jak się chce zyskać szybki efekt, to nie inwestycją w edukację, inwestycja w edukację daje efekty po latach. Ale to są najlepsze efekty – mówił mer Wilna. Mówiąc o tym, jak Londyn otwiera się na młodych mieszkańców, Khan przyznał, że organizowane są wydarzenia adresowane do tej grupy, np. festiwale i parady. - Mieszkańcy miast nie powinni być tylko konsumentami, ale też aktywnymi obywatelami – powiedział burmistrz Londynu.

Wszyscy samorządowcy uczestniczący w debacie byli także zgodni, że dla podniesienia jakości życia w miastach ważne jest dbanie o środowisko naturalne: o czyste powietrze, wodę, o miejską zieleń. - Susze w Afryce i upały w Europie muszą nas obchodzić – mówił Khan. Dulkiewicz podkreślała, że "w tym względzie potrzebna jest rewolucja, a nie ewolucja".

Jak młodzi ludzie mogą odnaleźć się w mieście?

Słuchacze debaty pytali prelegentów m.in. o to, co zrobić, by młodzi ludzie mogli zamieszkać w miastach w swoich mieszkaniach.

- Teraz ja i moi koledzy musimy pracować rok, by kupić 6 metrów mieszkania – mówił chłopak z Gdańska. Mer Wilna i burmistrz Londynu przyznali, że w ich miastach buduje się wiele mieszkań, z roku na rok ich liczba rośnie. Dulkiewicz i Trzaskowski przyznawali, że polskie samorządy mają coraz mniej pieniędzy. - Nie zastanawiamy się na co wydawać, tylko skąd brać pieniądze – powiedziała Dulkiewicz.

Sadiq Khan zachęcał uczestników Campusu, by zaangażowali się w działalność publiczną tak, aby w następnych wyborach wygrali "ci z lepszej strony mocy". - Władza centralna teraz zawzięła się na Rafała Trzaskowskiego i Warszawę, ale następne będą wasze miasta. Zadbajcie o to, by wasi samorządowcy mieli więcej władzy – mówił Khan.

Campus Polska Przyszłości do środy będzie trwał w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowo. Zorganizował go ruch społeczny Rafała Trzaskowskiego. Uczestniczy w nim tysiąc osób do 35. roku życia i ponad 200 panelistów.

KJ, WP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj94 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka