Wszystkie oczy na Tuska. Konwencja Platformy w Płońsku

Donald Tusk w otoczeniu polityków PO. PAP/Wojciech Olkuśnik
Donald Tusk w otoczeniu polityków PO. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wystąpienie programowe Donalda Tuska, w którym odniesie się on do obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej, a także zmiany w statucie partii - to niektóre punkty Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej, która zebrała się w sobotę przed południem w Płońsku (woj. mazowieckie).

Konwencja PO poza wielką aglomeracją

To pierwszy przypadek, że konwencja PO zbiera się poza wielką aglomeracją miejską. Była to decyzja przewodniczącego PO Donalda Tuska, która przez polityków PO jest komentowana jako zaznaczenie, że partia będzie chciała szukać sobie wyborców także w mniejszych miejscowościach. Delegaci zebrali się w hali ośrodka sportowego w Płońsku.

Zwrócił na to uwagę Tomasz Lis, szef "Newsweeka".


Polecamy:

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Czy mogło dojść do tragedii?

Sejmowa Komisja Etyki nie chce kar dla Nitrasa, Jachiry, Sterczewskiego

Główny głos należy do Tuska

Podczas obrad głos zabierze przede wszystkim Donald Tusk, który wygłosi przemówienie programowe. Ma odnieść się do bieżącej sytuacji politycznej i gospodarczej, mówić m.in. o ostatnich napięciach na linii rząd polski - UE, a także o rosnącej inflacji, uderzającej najbardziej w tzw. zwykłych ludzi.

Poza nim mają wystąpić szef klubu KO Borys Budka, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, europoseł Radosław Sikorski, a także Izabela Leszczyna i Marzena Okła-Drewnowicz.

Ponadto zaplanowane są wystąpienia "zwykłych ludzi", związanych z różnymi środowiskami, np. wojskiem, młodzieżą.

Zmiana w statucie PO

W drugiej części konwencja ma dokonać zmian w statucie, rekomendowanych przez zarząd PO. To m.in. zwiększenie liczby wiceprzewodniczących z 4 do 10, wprowadzenie ułatwień w zapisywaniu się do PO, dokooptowanie do zarządu szefa frakcji w Parlamencie Europejskim i najwyższego rangą członka Prezydiów Sejmu i Senatu, zmiany umożliwiające wprowadzenie parytetów płci na wszystkich szczeblach.

Ponadto w statucie zostaną wpisane nowe cele ideowo-programowe PO, takie jak dążenie do trójpodziału i transparentności władzy, walka o wolne media, walka o ochronę klimatu itd.

Podczas konwencji nie będzie zmian personalnych - tych dokonuje Rada Krajowa. Platformę czekają zresztą w najbliższym czasie wybory na wszystkich szczeblach. Między 9 a 17 października wybory do kół, a 23 października wybory szefów powiatów, szefów regionów, a także powszechne wybory przewodniczącego PO.

KW

Czytaj dalej:

Ustawa antykorupcyjna Kukiz'15. Kto jak głosował?

Kukiz o ustawie antykorupcyjnej: Bat na łapowników i kombinatorów

Sondaż CBOS. Lewica, PSL i Porozumienie poza Sejmem

„W Rosji wiedzą, że współpraca z Hitlerem jest kompromitująca. Stąd zakłamują 17 września”

Poszukiwacz brudnego poklasku, czyli o chwilowej "popularności" na plecach Ryszki

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka