Polacy chcą przedłużenia stanu wyjątkowego. Ale wśród wyborców PO – odmienna opinia

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (C) i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga (C-L). Fot. PAP/Leszek Szymański
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (C) i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga (C-L). Fot. PAP/Leszek Szymański
46,8 proc. Polaków uważa, że stan wyjątkowy powinien być przedłużony, przeciwnego zdania jest 37,5 proc. — wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM.

Polacy chcą przedłużenia stanu wyjątkowego

Respondenci byli pytani w badaniu, czy są za przedłużeniem stanu wyjątkowego. 28,1 proc. badanych odpowiedziała, że "zdecydowanie tak", 18,7 proc. - że "raczej tak"; 15,6 proc. odpowiedziała, że "raczej nie", a 21,8 proc. - że "zdecydowanie nie". 15,8 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Polecamy:

Kukiz ostro o „wspieraniu hucpy wokół Turowa”. „Zdrada stanu albo skrajne nawiedzenie”

Najnowszy ranking poparcia dla partii. Wyczerpał się efekt Tuska i temat uchodźców

Za kolejnymi dwoma miesiącami stanu wyjątkowego opowiada się 73 proc. osób, które w ostatnich wyborach do Sejmu głosowało za Zjednoczoną Prawicą i 15 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 35 proc. Lewicy, 50 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 64 proc. Konfederacji.


Najbardziej sceptyczni do pomysłu przedłużenia stanu wyjątkowego są wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 73 proc. z nich nie chce takiego rozwiązania. Podobne zdanie ma 13 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 64 proc. zwolenników Lewicy, 46 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 21 proc. osób, które głosowały na Konfederację.


Dziennik zauważa, że o wynikach decydują głównie preferencje polityczne.

MSWiA rekomenduje przedłużenie stany wyjątkowego

"DGP" przypomina, że szef MSWiA Mariusz Kamiński rekomenduje rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego w pasie granicy z Białorusią na maksymalnie dopuszczalny okres 60 dni, a decyzję w tej sprawie ma podjąć rząd. MSWiA uzasadnia wniosek sytuacją na granicy.

W sierpniu i we wrześniu próbowało ją przekroczyć 9400 osób, z czego 8200 zostało zawróconych. Spośród 1200 zatrzymanych migrantów polskie służby przeanalizowały 200 osób. Na konferencji prasowej MON i MSWiA szefowie obu resortów mówili, że 50 z nich jest powiązanych ze środowiskami terrorystycznymi, bojówkami, zbrojnymi formacjami.

Sondaż został przeprowadzony 24 września na reprezentatywnej próbie dla populacji Polski. Liczebność próby to 1000 osób. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

KW

Czytaj dalej:

Andrzej Duda w Fox News o 500 Plus i polityce migracyjnej Polski

Monika Olejnik wręczyła Tomaszowi Siemoniakowi dyskotekową kulę

"Ideałem dla Niemiec jest wybór na premiera w Polsce kogoś w stylu Donalda Tuska"

Szok. Minister Kamiński pokazał zdjęcie, na którym mężczyzna gwałci krowę

YouTube o cenzurze Nawalnego w Rosji: "Musimy brać pod uwagę lokalne prawo"

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka