Fot. cliffordchance.com/canva.com
Fot. cliffordchance.com/canva.com

Polska adwokatka na łamach "Der Spiegel": UE musi zakręcić Polsce kurek z pieniędzmi

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 325
Polska adwokatka i działaczka społeczna Sylwia Gregorczyk-Abram na łamach niemieckiej gazety „Der Spiegel” wzywa Brukselę do zakręcenia Polsce kurka z pieniędzmi.

Polska prawniczka popiera unijne kary i chce więcej

„Nadszedł decydujący moment. Kraje członkowskie i Komisja Europejska nie mogą nadal przyglądać się biernie, jak władze Polski demontują zasady praworządności. UE nie może finansować rządu, który naigrywa się z unijnych wartości” – napisała Gregorczyk-Abram w autorskim artykule opublikowanym w najnowszym wydaniu niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”.

Adwokatka podkreśliła, że polski rząd od pięciu lat ignoruje apele z Brukseli o przestrzeganie niezależności sądów twierdząc, że jest to „mieszanie się w polskie sprawy” i „pogwałcenie polskiej suwerenności”. Zdaniem prawniczki polski rząd kwestionuje status TSUE. Gregorczyk-Abram przypomina, że TSUE uznał polską Izbę Dyscyplinarną za niezgodną z unijnym prawem i nakazał jej likwidację.

Polecamy:

Kraje członkowskie i instytucje unijne muszą zabiegać o bezzwłoczne wykonanie tego wyroku. Najlepszym sposobem wywarcia presji na rząd PiS jest zdaniem adwokatki zakręcenie Polsce kurka z pieniędzmi.

Gregorczyk-Abram uznała karę finansową w wysokości 1 mln euro dziennie za „dobry pierwszy krok”. Komisja powinna jej zdaniem nadal wstrzymywać wypłatę środków z Funduszu Odbudowy, co uniemożliwi władzom w Warszawie wdrożenie Nowego Ładu. Prawniczka uważa także, że KE powinna ponadto zastosować wobec Polski mechanizm warunkowości.

Gregorczyk-Abram uważa, że stawką sporu o praworządność jest przyszłość UE: „Mówię jako polska obywatelka: w tej kwestii nie może być pola do kompromisu” – oświadczyła adwokatka.

Kim jest Sylwia Gregorczyk-Abram

Sylwia Gregorczyk-Abram jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów prawa medycznego, bioetyki i socjologii. W 2010 uzyskała wpis na warszawską listę adwokatów..

Jest społecznie zaangażowana w organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości. W kwietniu 2016 została koordynatorką do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Jest współtwórczynią inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy”, Komitetu Obrony Sprawiedliwości oraz członkini zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. 

Była m.in. pełnomocniczką w sprawach o zakaz dystrybucji naklejek „strefa wolna od LGBT” czy skarżących sędziów przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w połączonych sprawach w sprawie pytań prejudycjalnych dotyczących zgodności z unijną zasadą praworządności powoływania Krajowej Rady Sądownictwa oraz utworzenia Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego, zakończonych wyrokiem 19 listopada 2019 r.

Zawodowo od 2006 związana z kancelarią Clifford Chance, gdzie odpowiada za praktykę pro bono[8]. Specjalizuje się w postępowaniach sądowych, prawie cywilnym i karnym.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka