Waginy z symbolami narodowymi i religijnymi. Są zarzuty

Unsplash/Timothy Meinberg
Unsplash/Timothy Meinberg
51-latkowi postawiono zarzuty obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotów czci religijnej oraz znieważenia bandery RP. Podejrzanemu grożą dwa lata więzienia - podał rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania.

Chodzi o prezentowaną podczas odbywającego się w czerwcu tego roku wystawę zdjęć wagin, na których umieszczono symbole religijne i narodowe.

Zbulwersowały ją waginy połączone z symboliką

Kontrowersyjne fotografie zostały zarekwirowane z miejsca wystawy na Fotofestiwalu w budynku Off Piotrkowska. Zrobili to policjanci na polecenie łódzkiej prokuratury. W zdjęcia intymnych miejsc kobiecych wkomponowano m.in. różaniec, flagę narodową Polski, wizerunki Matki Boskiej, papieża Jana Pawła II, prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego oraz symbole kojarzące się z katastrofą smoleńską.

Znana m.in. z walki o prawa lokatorów społeczniczka Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, która zawiadomiła organy ścigania o kontrowersyjnej wystawie była zbulwersowana zgromadzonymi na czerwcowej wystawie – jak to wówczas określiła - "wulgarnymi wizerunkami waginy połączonymi z symbolami religijnymi i narodowymi".

- Poczułam się obrażona, jako kobieta, jako patriotka i jako katoliczka - powiedziała PAP prawie pięć miesięcy temu.

Zobacz: Szpital broni lekarzy w Pszczynie po śmierci kobiety. "Osobną oceną stan prawny w Polsce"

Jedna z 30 wystaw

Wystawa "Archiwum Regresywne" Marcela Zammenhoffa jest jedną z 30 wystaw w ramach otwartego Programu Miasto. Artystę do współpracy zaprosił inicjator i kurator tegorocznego programu Profesor Józef Robakowski. Nie ingerujemy w warstwę artystyczną wystaw, nie cenzurujemy ich - przekazali czerwcu tego roku w oświadczeniu organizatorzy imprezy.

Autor kontrowersyjnych fotografii używający pseudonimu artystycznego Marcel Z. tłumaczył wtedy, że nie chciał nikogo obrazić, a jedynie nawiązywał w ten sposób do pierwszej polskiej wystawy aktów z 1970 roku.

Zobacz: Wicerzecznik PiS w TVN24: W śmierci ciężarnej kobiety nie ma wątku politycznego

We wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi wydał w tej sprawie komunikat.

- Prokuratura Rejonowa Łódź - Górna przedstawiła 51-letniemu mężczyźnie zarzuty, dotyczące obrazy uczuć religijnych sześciu osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotów czci religijnej oraz publicznego znieważenia bandery Rzeczpospolitej Polskiej. Podejrzanemu grozi kara dwóch lat więzienia - przekazał prokurator Kopania.

- Zarzucone przestępstwa łączą się z wystawą prac podejrzanego, która odbywała się w Galerii Off Piotrkowska w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal 2021. 18 czerwca 2021 roku do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zdaniem jego autorki prezentowane na wystawie prace obrażały uczucia religijne i znieważały symbole państwowe - podkreślił.

Do prokuratury wpłynęły inne skargi

- W kolejnych dniach do prokuratury wpłynęły doniesienia od innych osób o podobnej treści. Spośród przesłuchanych w sprawie świadków, sześć osób wskazało, że prace obrażały ich uczucia religijne - zaznaczył.

- Podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego 51-latek nie przyznał się do przedstawionych zarzutów. W złożonych wyjaśnieniach podał m.in. że jego intencją nie było obrażanie uczuć religijnych lub znieważenie symboli państwowych - dodał rzecznik Kopania.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura