Juliusz Sienkiewicz miał 89 lat.
Juliusz Sienkiewicz miał 89 lat.

Zmarł wnuk wielkiego pisarza i ojciec posła KO - Juliusz Sienkiewicz

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
W wieku 89 lat odszedł wieloletni dyrektor Muzeum w Koszalinie, Juliusz Sienkiewicz. Z zawodu etnograf, prywatnie wnuk noblisty Henryka Sienkiewicza i ojciec posła KO Bartłomieja Sienkiewicza.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Juliusza Sienkiewicza, przez wiele lat związanego z Koszalinem i z naszym Muzeum" – podała we wtorek koszalińska placówka kultury na swoim Facebooku.

Juliusz Sienkiewicz był wnukiem nowelisty, publicysty, powieściopisarza, twórcy "Trylogii" i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Henryka Sienkiewicza. A także ojcem posła, byłego ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza. Zmarł w wieku 89 lat.

Z wykształcenia był etnografem. W 1968 r. rozpoczął pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Koszalinie, a od 1975 r. pracował w Muzeum. Jak podała placówka, najpierw zajął stanowisko kierownika Działu Etnografii, a od 1990 r. do przejścia na emeryturę w 1997 r. był dyrektorem tej instytucji kultury.

Jak podało muzeum, powołując się na wspomnienia Juliusza Sienkiewicza, dziedzictwo słynnego dziadka miało mu ciążyć w latach szkolnych, podczas omawiania lektur, jednak w dorosłym życiu nie tylko docenił jego twórczość, ale stał się "piewcą historii swojego rodu, którą w barwny sposób przedstawiał podczas licznych spotkań z młodszymi i starszymi czytelnikami +Trylogii+".

"Zapamiętamy Go jako człowieka z ogromnym dystansem do siebie i do słynnego nazwiska, towarzyskiego, obdarzonego dużym poczuciem humoru; jako uroczego gawędziarza i kochającego swoją pracę muzealnika" – napisało Muzeum w Koszalinie. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura