„Blokada handlowa - jedno z narzędzi, które może być zastosowane wobec Białorusi”

Premier Mateusz Morawiecki wsiada do samolotu na płycie lotniska Okęcie w Warszawie. Fot. PAP/PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki wsiada do samolotu na płycie lotniska Okęcie w Warszawie. Fot. PAP/PAP/Radek Pietruszka
Zamknięcie przejść granicznych czy blokada handlowa z Białorusią, to są nadal narzędzia, które są w wachlarzu rozwiązań politycznych, gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane - mówił w niedzielę w Wilnie rzecznik rządu Piotr Müller. Salon24.pl towarzyszy premierowi Morawieckiemu w podróży.

Zamknięcie przejść granicznych

Zamknięcie przejść granicznych czy blokada handlowa z Białorusią, to są nadal narzędzia, które są w wachlarzu rozwiązań politycznych, gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane - mówił w niedzielę w Wilnie rzecznik rządu Piotr Müller.

Polecamy:

Spotkanie Morawieckiego z Kają Kallas, premier Estonii. Ważne deklaracje!

Premier Morawiecki: Europa, nasz wspólny dom, jest zagrożona!

Müller towarzyszy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w spotkaniach z premierami Estonii, Litwy oraz Łotwy. Rzecznik rządu pytany przez dziennikarzy podczas wizyty w Wilnie czy jest już decyzja o ewentualnym zamknięciu przejścia kolejowego w Kuźnicy odparł, że nie. – Analizujemy to, co się dzieje przy granicy polsko-białoruskiej. W związku z tym, że wydaje się na ten moment, że te żądania, które zostały skierowane w kierunku Białorusi są spełnione, to być może takiej decyzji nie trzeba będzie podejmować – przyznał.

Müller zwrócił jednocześnie uwagę, że jeśli chodzi „w ogóle o zamknięcie przejść granicznych czy pewnego rodzaju blokadę handlową z Białorusią, to jest nadal narzędzie, które jest w wachlarzu rozwiązań politycznych, gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane”.

"Wierzyć Łukaszence nie sposób"

– Nie udawajmy, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się ustabilizowała, bo wierzyć dyktatorowi Łukaszence nie sposób – zwrócił uwagę. Jak dodał, mamy do czynienia z człowiekiem nieprzewidywalnym, który potrafi ordynarnie kłamać i manipulować, co – ocenił rzecznik – jest największą bronią Łukaszenki.

Premier Morawiecki wcześniej w Tallinnie pytany, czy polski rząd rozważa całkowite wstrzymanie ruchu towarowego między Polską a Białorusią, aby uderzyć gospodarczo w reżim Alaksandra Łukaszenki, odpowiedział: „rozważane są kroki o charakterze coraz bardziej poważnych sankcji gospodarczych, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej od strony polskiej”. – Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej – wyjaśnił premier. 

KW

Czytaj dalej:

Premier Morawiecki jest już w Estonii. Spotkanie z premier Kają Kallas

Salon24 leci z premierem na Litwę, Łotwę i do EstoniiLubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka