Gen. Gromosław Czempińskim, fot. TVN24/screenshot
Gen. Gromosław Czempińskim, fot. TVN24/screenshot

Gromosław Czempiński odzyskał emeryturę, którą stracił przez "ustawę dezubekizacyjną"

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 103
Sąd Okręgowy w Warszawie przywrócił prawo do emerytury gen. Gromosławowi Czempińskiemu. Wieloletni oficer polskiego wywiadu cywilnego stracił ją po wprowadzonej tzw. ustawie dezubekizacyjnej.

Sąd przywrócił generałowi emeryturę

Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, stwierdził, że służba Czempińskiego w Departamencie I MSW (wywiadzie cywilnym PRL) nie miała charakteru „służby na rzecz totalitarnego państwa” i wydał wyrok, który zmienił zaskarżoną decyzję Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA i przywrócił Gromosławowi Czempińskiemu prawo do obniżonej emerytury na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

 - Mam ogromny żal do państwa polskiego, które niepotrzebnie zwabiło mnie do pracy w 1990 roku pozytywnie mnie weryfikując i dając mi tym samym świadectwo moralności – mówił 10 lat temu w "Rozmowie Rymanowskiego" Czempiński. - Na dodatek państwo w latach 93-94 jeszcze potwierdziło, że podtrzymuje przywileje emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnych PRL - argumentował generał. – To mnie boli najbardziej – stwierdził. – Gdyby w 90 roku powiedziano nam "państwu już dziękujemy" (na co byliśmy przygotowani), to każdy ułożyłby sobie inne życie – żalił się. 

Czempiński: Jestem obiektem drwin

Czempiński ujawnił też, że jest obiektem drwin ze strony obcych wywiadów. – Moi koledzy z wywiadów obcych drwiąc trochę ze mnie mówią: "Gromek, trzeba było pójść na współpracę z nami, dzisiaj byłbyś bohaterem". Ujawnił, że w czasie, kiedy był agentem wywiadu, miał dwie propozycje przejścia do służb obcych państw. Zachował w tajemnicy, ze strony których wywiadów padały takie propozycje.

Gromosław Czempiński od lat 70. pracował na różnych stanowiskach w Departamencie I MSW (wywiad), m.in. służył w USA. W latach 1980-1990 pracował w kontrwywiadzie. W 1990 r. został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do Urzędu Ochrony Państwa powstałego w miejsce rozwiązanej wtedy SB.

Od sierpnia 1990 r. do grudnia 1992 r. był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, a od stycznia 1993 r. - zastępcą szefa UOP. Od 1993 r. do 1996 r. był szefem UOP.  Po przejściu w stan spoczynku zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i BRE Banku. Przez kilkanaście lat był prezesem Aeroklubu Warszawskiego.

Ustawa dezubekizacyjna

Na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej od 2017 r. świadczenia dla byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin nie będą mogą być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS.

Nowelizacja zmieniła ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka