„W Polsce mamy kolejne przejawy rasizmu ekonomicznego wobec przedsiębiorców”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
W Polsce rząd, a w zasadzie wszystkie rządy, przyjęły jako naczelną zasadę dyskryminacji przedsiębiorców. Polski Ład daje przywileje firmom zagranicznym, nie polskim – mówi Salonowi24 dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Wprowadzane są nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Będą surowsze limity klientów w restauracjach, itd. Abstrahując od oceny merytorycznej samych działań przeciwko COVID-19, to dla właścicieli firm każdy lockdown, choćby częściowy, jest rzeczą trudną. To wszystko zbiega się też z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, które wejdą od przyszłego roku. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Dr Andrzej Sadowski: Poważny problem. Bo na przykład taka branża hotelarska wciąż nie podniosła się po pierwszych lockdownach. Teraz wprowadzane ograniczenia dla firm są dodatkowo niepokojące, bo zbiegają się w praktyce z Polskim Ładem, który dla rodzimych firm może być bardzo niekorzystny. W internecie mamy szereg ogłoszeń, jak uciec przed Polskim Ładem i zmianami wprowadzanymi przez rząd. Jeżeli to jest główne pole działalności doradców podatkowych, to musi to niepokoić. Szczególnie, że Polski Ład daje przywileje firmom zagranicznym, nie polskim.

W Polsce rząd, a w zasadzie wszystkie rządy przyjęły jako naczelną zasadę dyskryminacji przedsiębiorców. Przedsiębiorców, którzy pełnią ważną rolę nie tylko w gospodarce, ale i społeczeństwie, mówię tu choćby o rodzinnych firmach, które nie są tylko zwykłym pracodawcą. Są naturalną strukturą i gospodarczą i społeczną. Cały czas było uwielbienie dla międzynarodowego kapitału, który dostawał przywileje, by „ucywilizować” Polskę. To dowód na potężny kompleks niższości całej naszej klasy politycznej, która na przestrzeni lat starała się nieba przychylić każdemu z obcym paszportem. A polski przedsiębiorca był przedstawiany jako ten zacofany, nieumiejący postarać się o dotację, nienadający się do nowoczesnego biznesu.

Ale to było w pierwszych latach III RP. Obecnie rządzący w czasach, gdy byli w opozycji mówili wiele o patriotyzmie gospodarczym, promowaniu polskich firm. Czy nie nastąpiła zmiana w stosunku do rodzimego biznesu?

Takie postrzeganie polskiego przedsiębiorcy, o którym wspomniałem, trwa niestety nadal. Stąd przejawy jawnego rasizmu ekonomicznego, polegającego na uprzywilejowaniu zagranicznych wielkich korporacji i jawnej dyskryminacji polskich przedsiębiorców. Bez nawet próby tłumaczenia się. Stan ten jest i niemoralny, i sprzeczny z konstytucją. Ale brakuje na polskiej scenie politycznej sprzeciwu akurat w tej materii.

Skąd bierze się takie, a nie inne nastawienie do przedsiębiorców?

Wydaje się, że z ukształtowania polskiej klasy politycznej, która z czasów PRL wyniosła negatywny wizerunek przedsiębiorcy – prywaciarza cwaniaczka, jaki przedstawiano w tamtym okresie. Zapominając, że gdyby nie ci prywaciarze, to skutki kryzysu ekonomicznego w Polsce Ludowej byłyby znacznie głębsze. Polskie społeczeństwo zapłaciłoby znacznie wyższą cenę, gdyby nie ci prywaciarze, badylarze, jak ich pogardliwie nazywano. Ale negatywny przekaz był tak silny, że niestety utrwalił się w sporej części społeczeństwa i w klasie politycznej. Stąd powszechnie traktuje się przedsiębiorców jako przestępców, z tym, że nie zawsze złapanych na gorącym uczynku.

Przeczytaj też:Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka