Te firmy zbudują mur na granicy z Białorusią. Nowe szczegóły inwestycji

Mur będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt. Fot. Straż Graniczna
Mur będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt. Fot. Straż Graniczna
Budimex i Unibep wybudują nowoczesną zaporę na 185 km odcinku granicy z Białorusią. W tym tygodniu zostaną przedstawione kolejne szczegóły realizacji planu. Firmy rekomendował pełnomocnik rządu ds. budowy muru Marek Chodkiewicz.

MSWiA poinformowało w ubiegłym tygodniu, że dwie firmy wyłoniono spośród siedmiu zaproszonych do składania ofert. Oferty wpłynęły w ubiegły poniedziałek, a w czwartek zebrał się Zespół do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. 

Mur powstanie do 5 miesięcy

Dlaczego wybrano akurat Budimex i Unibep? Ponieważ w ocenie inwestora - którym formalnie jest komendant główny Straży Granicznej - w najwyższym stopniu spełniają przyjęte kryteria, "w szczególności posiadają doświadczenie w budowie inwestycji liniowych, własne zaplecze sprzętowe oraz pracownicze". 

Zobacz: 

Premier Izraela: Szczepcie swoje dzieci, bo nadciąga Omikron

Budka o lex TVN: Bronimy nie jednej stacji, a fundamentalnych zasad

Protest w obronie TVN w Warszawie. Tusk: Zmieciemy tę władzę!

"Zapewniają również możliwość realizacji budowy zapory w trybie elementów prefabrykowanych, co umożliwi ograniczenie do niezbędnego minimum prace wykonywane na miejscu, mogących istotnie destabilizować działania ochronne służb w pasie granicznym" - podkreślił resort spraw wewnętrznych.

Według projektu rządowego, część granicy, na której stanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki, a prace będą na nich prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę. Ma to umożliwić szybkie powstanie zapory. 

Z raportów zarządów wybranych spółek wynika, że Budimex zaprojektuje i wybuduje zaporę na dwóch pierwszych odcinkach o łącznej długości ponad 105 km, a konsorcjum w składzie Unibep i spółka zależna Budrex - na dwóch kolejnych o łącznej długości 80,7 km. Wartość oferty Budimexu to ponad 326 mln zł netto, a Unibepu ok. 197,5 mln zł netto. Suma wartości obu ofert to ok. 523,5 mln zł netto.

Termin realizacji w obydwu ofertach wynosi do 150 dni od zawarcia umowy. Początkowo MSWiA informowało, że umowy z wykonawcami zostaną zawarte do 15 grudnia. Zgodnie z piątkowym komunikatem resortu szczegółowe informacje w sprawie budowy zostaną przedstawione w tym tygodniu na konferencji prasowej. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku, a skończyć do połowy przyszłego. 

Zapora - jak będzie wyglądać

Zapora zostanie zbudowana na odcinkach ochranianych przez Podlaski Oddział SG. Ma mierzyć 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Wdrożone zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu czy kamery. Stalowe panele dostarczy natomiast konsorcjum dwóch spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce.

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA.

Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Koszt budowy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu tej ustawy oszacowano na 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych (perymetrii). 

Czytaj: 

Protesty przeciw lex TVN. „Nowelizacja to zdrada stanu”

Na Placu Zbawiciela stanęła tęczowa choinka. To sprawka Homokomando

Ochojska porównała Straż Graniczną do katów z obozów koncentracyjnych


GW

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka