Nowa szczepionka wkrótce w Polsce. Na czym bazuje?

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt, czyli białko - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem produkt firmy Novavax, który dotrze do Polski na początku 2022 roku, może być z powodzeniem podawany w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.

Nuvaxovid - piąta szczepionka przeciw COVID-19 w UE

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii — poinformowała EMA.

Polecamy:

Znany lekarz pokazał w sieci wyniki testu na Covid-19. Wywołał burzę

Putin znowu się odgraża. Żąda gwarancji od NATO

Po dokładnej ocenie EMA stwierdziła, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.

Pierwsze szczepionki tej firmy powinny trafić do Polski na początku 2022 roku.

– Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 „naśladowały” pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka — białkowa - podaje gotowy produkt, podaje białko – wskazał wirusolog prof. Gut.

Wskazał, że można ją porównać np. do szczepionki z acelularnym krztuścem. – To schemat — podawanie czystego białka — który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy – wyjaśnił naukowiec.

Dodał, że w całym procesie szczepień — chodzi właśnie o indukcję odpowiedzi dla tego właśnie białka.

Szczepienia podstawowe i przypominające

Zdaniem prof. Guta może być to preparat wykorzystywany zarówno w szczepieniu podstawowym jak i przypominającym. – Nie ma w tym zakresie większej różnicy – ocenił.

We wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax". – Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia – powiedział rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że "w ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek". – Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek – powiedział Andrusiewicz.

KW

Czytaj dalej:

Tankowce ze Stanów Zjednoczonych w drodze do Europy. Ceny za gaz spadną?

Niespokojne święta na granicy. Strażnicy wzywają karetki do imigrantów

Wielka strata dla Afryki. Zmarł abp Desmond Tutu, laureat Nagrody Nobla

Masa odwołanych lotów. Omikron psuje szyki firmom i pasażerom

Aktywiści w święta pomalowali mury Kościoła św. Krzyża w Warszawie. "PiS won"

Lubię to! Skomentuj97 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości