Spotkanie ministra Nowaka z ambasador Tai, fot. Twitter
Spotkanie ministra Nowaka z ambasador Tai, fot. Twitter

Polska zamiast Rosji w G20? Minister poleciał z misją do USA

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak poleciał z misją do Waszyngtonu. Chce przekonać amerykańskich partnerów, by usunąć Rosję z grupy 20. największych gospodarek świata, a w jej miejsce wstawić Polskę.

"Polska zasługuje na G20"

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jak przekazał wcześniej resort rozwoju, rozmowy na pewno będą dotyczyły kwestii zacieśniania i rozwoju współpracy transatlantyckiej oraz zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji.


"Rosja napadając na Ukrainę złamała zasady współpracy międzynarodowej. To podstawa do wykluczenia jej z organizacji gwarantujących międzynarodową stabilność gospodarczą i finansową. Dziś nie ma dla niej miejsca w G20 i FSB" - przekazał cytowany na Twitterze Ministerstwa Rozwoju i Technologii minister Nowak na spotkaniu z przedstawicielem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Spraw Handlu ambasador Katherine Tai.

Szef MRiT dodał, że "na miejsce w G20 z całą odpowiedzialnością zasługuje Polska, jako drugi najszybciej rozwijający się kraj na świecie w ciągu ostatnich 30 lat".


Rosja przestała być postrzegana jako wiarygodny partner gospodarczy i polityczny: Joe Biden ogłosił, że USA, Unia Europejska i grupa G7 zawieszą „normalne stosunki handlowe” z Rosją. Na Putina i ludzi z jego otoczenia nakładane są kolejne sankcje. 

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w 2021 roku polskie PKB wyniosło około 660 mld dolarów, co pod względem wielkości gospodarki uplasowało nas na 23. miejscu na świecie i 6. miejscu w Unii Europejskiej. PKB Rosji zaś to około 1,5 bln dolarów, czyli ponad dwa razy więcej.

Spotkanie z wiceprezesem Google

Ministerstwo podało na Twitterze, że wcześniej w poniedziałek Nowak spotkał się z wiceprezesem Google Karanem Bhatią. Minister w jego trakcie wskazał m.in., że cyberbezpieczeństwo to kolejny rodzaj broni, dlatego powinniśmy współpracować. "Ostatnie wydarzenia pokazały nam to szczególnie wyraźnie" - wskazał Nowak.


MRiT informowało wcześniej, że celem rozmów Nowaka z przedstawicielami amerykańskiej administracji, międzynarodowych instytucji finansowych i firm będzie pogłębianie polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, dalsze inwestycje USA w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych branż, w tym technologii kosmicznej. Jednym z ważniejszych tematów zaplanowanych spotkań będzie także pomoc humanitarna oraz wsparcie Ukrainy w kryzysie wywołanym atakiem Rosji.

Co to jest G20

G20 to nieformalna grupa, która powstała w 1999 r. Jest to forum dialogu o kwestiach kluczowych dla światowej gospodarki. Tworzy ją obecnie 19 państw (Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Korea Południowa, Rosja, Arabia Saudyjska, RPA, Turcja, USA, Wielka Brytania) oraz Unia Europejska.

Państwa członkowskie G20 reprezentują 2/3 ludności świata i odpowiadają za ok. 85% światowego PKB oraz 75% obrotów handlowych. Nie ma prawnych kryteriów doboru członków. Muszą oni jednak odgrywać ważną rolę w międzynarodowym systemie gospodarczym, co w praktyce oznacza, że w skład G20 wchodzą największe gospodarki świata. Wyjątek stanowi RPA, ale tu zaważyły względy polityczne.

G20 nie ma stałych struktur. Jej pracami zarządza państwo członkowskie sprawujące roczną prezydencję, które koordynuje działania z krajem poprzednio pełniącym tę funkcję i kolejnym (jest to tzw. trojka). Najważniejsze decyzje są jednak podejmowane na szczytach przywódców.

ja


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka