Nie tylko Polska odcięta od rosyjskiego gazu. "Odbiorcy są bezpieczni"

źródło: Flickr / William Whyte
źródło: Flickr / William Whyte
W środę od godziny 8 czasu polskiego Gazprom całkowicie wstrzyma dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjski koncern podał, że powodem tej decyzji jest odrzucenie przez PGNiG płatności za surowiec w rublach.

Według PGNiG, decyzja o wstrzymaniu dostaw stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. Spółka zapowiada podjęcie stosownych działań zmierzających do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach umowy. Zastrzega sobie również prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.


Gazu nie zabraknie

Minister Klimatu Anna Moskwa we wtorek zapewniła, że Polska jest przygotowana na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej pory.

— Od pierwszego dnia wojny deklarujemy, że jesteśmy gotowi na pełną niezależność od rosyjskich surowców — oznajmiła we wtorek wieczorem minister Anna Moskwa podczas wspólnej konferencji prasowej z Piotrem Naimskim.

Według Naimskiego, operator polskiego systemu przesyłu gazu, spółka Gaz-System, realizuje strategię dywersyfikacji, czyli zróżnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski i przygotowany jest na wariant zakładający całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji.

Różne źródła surowca

Naimski wyjaśnił, że Gaz-System dysponuje obecnie różnymi wejściami do polskiego systemu przesyłowego. To jest Gazoport w Świnoujściu, który w ostatnim czasie został rozbudowany do możliwości przekazywania do naszego kraju 6,5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, czy wejście z Niemiec przez rewers gazu w Gazociągu Jamalskim.

Naimski przekonywał, że Gaz-System dysponuje możliwością pozyskania gazu również interkonektorem czeskim. Pierwszego maja uruchomiony zostanie interkonektor łączące terminal w Kłajpedzie z Polską. 

Naimski mówił, że Gaz-System ma możliwość pozyskania gazu również interkonektorem czeskim, a pierwszego maja uruchomiony zostanie interkonektor, który połączy terminal w Kłajpedzie z Polską. Naimski przypomniał też, że 1 października uruchomiony będzie Baltic Pipe. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej przypomniał, że 1 października uruchomiony zostanie Baltic Pipe.

— Przesyłowy system gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany, a odbiorcy mogą się czuć bezpiecznie — zapewniał Naimski.

Polska posiada duże zapasy gazu

Minister Moskwa we wtorek poinformowała, że magazyny gazu w Polsce zapełnione są obecnie w około 80 procentach. Dodała, że obecnie nie ma potrzeby aby korzystać z zapasów. Zapewniła także, że Polska planuje dalsze uzupełnianie stanów aby magazyny były zapełnione w 99 proc.

Wyjaśniła, że realizowane na bieżąco dostawy, zapewniają bieżące zapotrzebowanie krajowych odbiorców, a "magazyny mogą być uruchamiane w sytuacji braku bilansu pomiędzy zapotrzebowaniem a dostawami".

PGNiG wyjaśnia

— Dostawy gazu od Gazpromu w ramach kontraktu jamalskiego zostały całkowicie wstrzymane — poinformowało w środę PGNiG — Sytuacja nie ma jednak wpływu na bieżące dostawy do klientów, którzy otrzymują paliwo zgodnie z zapotrzebowaniem — podkreśliła spółka.

— Mimo zaprzestania przez Gazprom realizacji dostaw, klienci PGNiG otrzymują gaz zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem — informuje polska spółka. Dodano, że pomimo wywiązywania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu jamalskiego, 27 kwietnia Gazprom przestał realizować dostawy gazu, do których zobowiązany jest na podstawie tego kontraktu i nominacji.

Naruszenie kontraktu jamalskiego

Według polskiej firmy ograniczenie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego.

— PGNiG zastrzega sobie prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu wstrzymania dostaw i skorzysta w tym celu ze wszystkich przysługujących spółce uprawnień kontraktowych oraz uprawnień wynikających z przepisów prawa — zaznaczyła polska firma.

Według informacji przekazanej PGNiG przez Gazprom, rosyjski koncern wstrzymał dostawy w związku z postanowieniami dekretu prezydenta Rosji z 31 marca 2022 r. "O specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego".

Jak podkreśliło PGNiG, skutkiem dekretu jest próba wprowadzenia wobec części kontrahentów Gazpromu obowiązku prowadzenia rachunków rozliczeniowych w banku znajdującym się w jurysdykcji Federacji Rosyjskiej i dokonywania ostatecznej płatności za dostarczany gaz w rublach rosyjskich.

— Gaz do Polski przez Jamał nie płynie. Czy ktoś nadal uważa, że NS1 i NS2 to projekty gospodarcze, a Polska powinna podpisać kolejny długoterminowy kontrakt z Gazpromem? — napisała na Twitterze minister Anna Moskwa.


RB


Zobacz

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka