Budowa gazociągu GIPL, fot. Gaz-System
Budowa gazociągu GIPL, fot. Gaz-System

Gaz z Litwy płynie do Polski. Połączy rynki gazowe krajów bałtyckich i Finlandii z unijnym

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
W niedzielę, zgodnie z zapowiedziami, został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. Gazociąg GIPL o długości 508 km łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Pełną przepustowość ma osiągnąć w październiku tego roku.

Gaz popłynął do Polski

"Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski" - poinformowała na Twitterze minister Moskwa. Dodała, że 5 maja będzie otwarta kolejna infrastruktura umożliwiająca większy przesył. "Polska bezpieczna energetycznie. Brawo Piotr Naimski, GAZ-SYSTEM i PGNiG" - podkreśliła szefowa MKiŚ.

Polecamy:

Premier: Odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem

"Sześciopak", czyli jak wygląda zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w Polsce

Polska i Litwa zwiększyły bezpieczeństwo energetyczne

O uruchomieniu polsko-litewskiego połączenia gazowego poinformował także na swojej stronie operator litewskiej części gazociągu Amber Grid.

- Jest to kamień milowy w historii rozwoju niezależności energetycznej między Litwą a Polską, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu. Mając możliwość importu i eksportu gazu poprzez interkonektor GIPL, Litwa i Polska zwiększyły nie tylko własne bezpieczeństwo energetyczne, ale także bezpieczeństwo energetyczne państw bałtyckich i Finlandii jako regionu, co jest szczególnie ważne w obecnych warunkach geopolitycznych. Niezawodna infrastruktura umożliwiająca nieprzerwaną wymianę energii jest kluczowym elementem rozwoju gospodarczego regionu - powiedział Nemunas Biknius, Prezes Zarządu Amber Grid.

Jak podano, podczas aukcji 27 kwietnia zarezerwowana została jedna trzecia dostępnych zdolności przesyłowych w stronę Polski.

Uroczystość oddania do użytku połączenia GIPL

Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski - ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski. 


W najbliższy czwartek, 5 maja, na Litwie odbędzie się uroczystość oddania do użytku połączenia GIPL, w której udział wezmą prezydenci Litwy, Polski i Łotwy, komisarz UE ds. energii, ministrowie energii państw bałtyckich i Polski oraz prezesi litewskich i polskich operatorów systemów przesyłowych gazu, którzy zrealizowali projekt. 

ja

Rafał Woś (po mandaryńsku) o możliwych scenariuszach działań Chin względem Rosji i agresji na Ukrainę.


Czytaj także:

Amerykanie wkroczą na Ukrainę? „Powinniśmy być na to gotowi”

Co Polacy sądzą o wyburzeniu Pałacu Kultury i Nauki? Wyniki sondażu zaskakują

Niepokojące doniesienia wywiadu - Rosja planuje atak na kolejny kraj

Ogromne manewry NATO w Polsce. Nie wolno publikować zdjęć w social mediachKomentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka