Chiny podjęły decyzję, że zagraniczny sprzęt komputerowy zniknie ze wszystkich instytucji rządowych i firm wspieranych przez państwo. Fot. pxhere.com.pl
Chiny podjęły decyzję, że zagraniczny sprzęt komputerowy zniknie ze wszystkich instytucji rządowych i firm wspieranych przez państwo. Fot. pxhere.com.pl

Nieoczekiwany ruch Chin. Pozbędą się 50 milionów zagranicznych komputerów

Redakcja Redakcja Komputery Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
Chiny zdecydowały, że zagraniczny sprzęt komputerowy zniknie ze wszystkich instytucji rządowych i firm wspieranych przez państwo. Według wstępnych danych do likwidacji pójdzie 50 milionów urządzeń.

Proces zastępowania komputerów krajowymi markami ma potrwać dwa lata. Pekin swoją decyzję tłumaczy chęcią wyeliminowania zagranicznych urządzeń z najbardziej kluczowych i wrażliwych dziedzin. 

Agencja Bloomberg, która powołuje się na anonimowe źródła donosi, że pracownicy kluczowych sektorów po przerwie majowej zostali poproszeni o oddanie zagranicznych urządzeń w celu wymiany na lokalne firmy. 

Dell i HP ucierpią najbardziej

Decyzja o wyeliminowaniu zagranicznego sprzętu przyśpiesza trwającą już dekadę operacje odchodzenia od technologii rywali geopolitycznych Chin. 

Najbardziej na tym ucierpią amerykańskie firmy takie jak HP i Dell Technologies. Są one największymi graczami na chińskim rynku PC. Zyska natomiast lokalny producent Lenovo, Huawei i Inspur, a także producent oprogramowania Kingsoft, którego produkty mogą zastępować te Microsoftu czy Adobe.

– Lenovo może radykalnie zwiększyć sprzedaż na zlecenie Pekinu, aby centralne agencje rządowe i wspierane przez państwo firmy zastąpiły komputery zagranicznej marki. Krajowy producent komputerów nr 1 opiera się na amerykańskich chipach, ale założył własną jednostkę produkującą chipy i zainwestował w co najmniej 15 firm zajmujących się projektowaniem półprzewodników – mówi Nathan Naidu, analityk Bloomberg Intelligence.

To nie taki szybki i prosty proces 

Według źródła Bloomberga kampania ze szczebla centralnego będzie rozszerzana na prowincje. W tym przypadku również będą obowiązywać dwuletnie ramy czasowe. 

Proces wymiany sprzętów komputerowych i oprogramowań napotkał wiele problemów. Okazywało się, że m.in chińskie oprogramowania nie spełniały oczekiwań, co skłaniało użytkowników do korzystania z importowanych sprzętów. Aktualnie lokalne firmy Lenovo i Inspur zdobyły udział w rynku globalnym, co sprawia, że problemy chińskich sprzętów powoli znikają. Problemem jednak jest to, że opierają się one na najnowocześniejszych amerykańskich komponentach, takich jak półprzewodniki Advanced Micro Devices. Odejście od kluczowych części produkowanych w USA jest więc kolejnym czasochłonnym zadaniem dla chińskiego rynku.

MP

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie