Prezydent Węgier: "Mamy prawo powiedzieć »nie«, gdy interes kraju tego wymaga"

Prezydent Węgier Katalin Novak podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą, fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Węgier Katalin Novak podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą, fot. PAP/Leszek Szymański
Katalin Novak stwierdziła, że Węgrzy nie są neutralni. - Stoimy po stronie niewinnych ofiar i prawdy. Wypełniamy nasze zobowiązania podjęte w ramach sojuszu z Unią Europejską i NATO, i kiedy mamy prawo powiedzieć "nie" na jakąś decyzję, a interes Węgier tego wymaga, wtedy mówimy "nie" - podkreśliła węgierska prezydent.

Nowa prezydent Węgier w Polsce

Prezydent Węgier odwiedziła we wtorek Warszawę z roboczą wizytą, podczas której spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Katalin Novak zaapelowała do niego o wsparcie tak, by spełniono warunki niezbędne do poparcia nowych sankcji przez Węgry.

Prezydent Węgier podkreśliła, że obecnie Ukraina broni Europy. - Tam giną niewinni ludzie i musimy stać przy tych niewinnych ofiarach - powiedziała.

Wskazała, że po wybuchu wojny w kierunku Węgier i Polski ruszyła fala uchodźców. - Jesteśmy krajem, w którym mieszka 10 mln osób. Przy tej liczbie mieszkańców na nasze tereny przybyło 700 tys. uchodźców i każdego dnia do 13 tys. uchodźców przekracza granicę. Podjęliśmy decyzję, że wspieramy i pomagamy uchodźcom - zaznaczyła Novak. Jak mówiła, po masakrze w Buczy pierwsza pomoc humanitarna dotarła tam z Węgier.

Spotkanie prezydentów Polski i Węgier. "Nie otrzymujemy unijnego wsparcia dla uchodźców"

Katalina Novak potępiła zbrojny atak Rosji na Ukrainę

Nowa prezydent Węgier zaznaczyła, że po swym wyborze opisała w dziesięciu punktach obecną sytuację międzynarodową z punktu widzenia Węgier.

Potępiła zbrojny atak Rosji na Ukrainę i powiedziała "nie" wszelkim wysiłkom, które mają na celu przywrócenie Związku Radzieckiego. Zaznaczyła, że Węgrzy chcą pokoju, a nie wojny. - To nie jest nasza wojna, ale toczą ją również przeciwko Węgrom, miłośnikom pokoju, którzy pragną bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych - podkreśliła Novak.

Stwierdziła, że Węgrzy nie są neutralni. - Stoimy po stronie niewinnych ofiar i prawdy. Wypełniamy nasze zobowiązania podjęte w ramach sojuszu z Unią Europejską i NATO, i kiedy mamy prawo powiedzieć "nie" na jakąś decyzję, a interes Węgier tego wymaga, wtedy mówimy "nie" - podkreśliła węgierska prezydent.

Węgry nie zrzekną się suwerenności energetycznej

Zapewniła, że Węgry w żadnym wypadku nie są skłonni zrzec się swojej suwerenności i poparła przystąpienie Ukrainy do UE.  - Jesteśmy gotowi ponosić ofiarę na rzecz pokoju (...), nie zgadzamy się jednak na takie decyzje, które wymagają od Węgrów większego poświęcenia niż powodują ból rosyjskiemu agresorowi - powiedziała prezydent Węgier.

Zadeklarowała też, że Węgry chętnie podejmą się roli mediatora między walczącymi stronami w celu kontynuacji rozmów pokojowych. Zapowiedziała dalsze zabieganie o "zapewnienie należnych praw dla Węgrów żyjących w Ukrainie".

Ponadto węgierska prezydent zaznaczyła, że mimo iż Węgry są w trudnej sytuacji energetycznej, to zagłosowały za wszystkimi pięcioma pakietami sankcyjnymi. - Byłabym wdzięczna prezydentowi Dudzie za wsparcie, aby spełniono warunki, których potrzebujemy i w taki sposób abyśmy mogli zagłosować też za szóstym pakietem - powiedziała Novak.

- Absolutnym interesem Węgier jest też to, abyśmy z punktu widzenia energetycznego stali na wielu nogach. Potrzebujemy tego do swojej suwerenności energetycznej. Prosimy prezydenta Dudę o wsparcie, abyśmy od Komisji Europejskiej otrzymali te wszystkie fundusze odbudowy, które zostały dla nas przeznaczone - powiedziała.

Przyjaźń polsko-węgierska będzie kontynuowana

Prezydent Węgier przyznała też, że było dla niej oczywiste, że jej pierwsza podróż zagraniczna musi prowadzić do Polski, bo wynika to z tysiącletniej przyjaźni polsko-węgierskiej. Stwierdziła, że Polska i Węgry to kraje stojące na chrześcijańskich filarach, widzące wagę wsparcia dla tradycyjnych rodzin oraz tworzenia odpowiednich warunków do zakładania rodzin.

Prezydent Duda ocenił, że wybór Polski na państwo pierwszej zagranicznej wizyty nowo wybranej węgierskiej prezydent, to znak, że przyjaźń między Polską i Węgrami będzie kontynuowana. Dodał, że z Katalin Novak pochodzą ze świata podobnych wartości i ideałów, i taki świat chcą urzeczywistniać swoją działalnością publiczną.

ja

Czytaj także:

Afery z Eurowizją ciąg dalszy. Kraje, którym anulowano wyniki głosowania, żądają wyjaśnień

Putin nazywa politykę energetyczną UE "gospodarczym samobójstwem"

Tort ze swastyką w lesie pod Wodzisławem Śląskim. Wkrótce poznamy wyrok

Lech Wałęsa w USA. Występował w koszulce Red Socks na meczu baseballa


Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka