Kontrole w całym kraju, policja będzie dosłownie wszędzie. Nie będzie taryfy ulgowej

Warszawa, 10.06.2022. Policja zabezpiecze okolice pl. Piłsudskiego w Warszawie, 10 bm. Trwają obchody miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. (mr) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 10.06.2022. Policja zabezpiecze okolice pl. Piłsudskiego w Warszawie, 10 bm. Trwają obchody miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. (mr) PAP/Mateusz Marek
Przed nami długi weekend. Na polskich drogach należy się spodziewać zwiększonej liczby policjantów ruchu drogowego, którzy będą dbać o bezpieczeństwo - powiedział podkom. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

KGP: Wzmożone kontrole policji na długi weekend

Podczas długiego weekendu policjanci z ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone działania w całej Polsce. Do ich zadań należeć będzie zwiększenie bezpieczeństwa, kontrolowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają przepisów oraz tych, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu.

Czytaj: Zablokować w autach możliwość rozwijania prędkości powyżej 140 km/h? Jest taki pomysł

"Nasze działania w długi weekend będą polegać m.in. na kontrolowaniu przekroczenia dopuszczalnej prędkości, zarówno przez policjantów z grup SPEED wykorzystujących nowoczesne nieoznakowane radiowozy, które umożliwiają dokonywanie dynamicznej kontroli prędkości. Policjanci będą prowadzić również kontrole statyczne wykorzystując nowoczesne, laserowe mierniki z wizualizacją, które umożliwiają osobie, która popełnia wykrocznie zapoznanie się z tym materiałem" - tłumaczył podkom. Mariusz Kurczyk.

Wskazał, że działania policjantów będą również skupione na kontrolowaniu sposobu przewożenia pasażerów, dzieci. "Bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem dla wszystkich rodziców, opiekunów. Ale jak pokazuje praktyka nie zawsze tak jest" - zauważył.

Policja: Nie będzie taryfy ulgowej dla nietrzeźwych

"Nasze działania to również wykorzystywanie dronów do kontroli. Wybieramy takie miejsca, w których ciężko jest prowadzić kontrolę statyczną z uwagi na jakieś elementy infrastruktury. Wykorzystując drony możemy prowadzić kontrolę takich newralgicznych punktów, w których dochodzi do zwiększonej ilości wypadków drogowych i kilkaset metrów dalej zatrzymać takiego kierującego, okazać mu nagranie i wyciągnąć wobec niego konsekwencje" - podkreślił.

"Warto wspomnieć, że często wybieramy miejsca do kontroli z użyciem dronów na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, bo jak pokazują statystyki to są te miejsca, w których dochodzi do największych ilości wypadków drogowych. W ubiegłym roku około 80 proc. wypadków doszło właśnie na takich drogach" - dodał.

Zaznaczył, że w długi weekend policjanci będą prowadzić kontrolę trzeźwości osób kierujących. "Z naszej strony absolutnie nie ma żadnego przyzwolenia i taryfy ulgowej. Tylko w miniony weekend zatrzymaliśmy 860 kierujących, którzy zdecydowali się na taką jazdę. W ubiegłym roku w długi weekend Bożego Ciała takich kierujących było ponad 1,9 tys." - podał.

SW

Czytaj także:

Ziobro chce założyć się z Morawieckim o wódkę. Rzecznik rządu: Premier woli piwo

Kultowy zespół jedną decyzją doprowadził do trzęsienia ziemi na rynku. Straty w miliardach

Banknot z Lechem Kaczyńskim uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski roku

Wiadomo, jaką karę zapłaci Piotr Kraśko za prowadzenie bez uprawnień

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka