Państwa NATO podpisały we wtorek protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. (fot. PAP/EPA)
Państwa NATO podpisały we wtorek protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. (fot. PAP/EPA)

Kraje NATO podpisały protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. "To historyczny moment"

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. Obecni byli przy tym fiński minister spraw zagranicznych Pekki Haavisto oraz szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

"Historyczny moment"

— To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa — oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

— Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy — dodał szef NATO.

Stoltenberg wyraził podziękowania w stronę Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji obu nordyckich krajów do NATO.

— Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii — powiedział.

Państwa zaproszone do NATO

Obecnie Szwecja i Finlandia mają status państw zaproszonych do NATO. Kraje te mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu, jednak nie będą one posiadały prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwać będzie proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych. Stoltenberg wyraził nadzieję, że przebiegnie on szybko.

Szef NATO podkreślił, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku państw poprzednio przystępujących do NATO trwała zwykle około roku. Dodał jednak, że ma nadzieję, iż w związku z wojną na Ukrainie Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

Czy Turcja będzie przeciągać ratyfikację?

Dziennikarze dopytywali Stoltenberga o to, czy jest on pewien, że turecki parlament nie będzie przeciągał ratyfikacji. Szef NATO unikał odpowiedzi na te pytania.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że Ankara może blokować ten proces, jeśli Helsinki i Sztokholm nie spełnią żądania Turcji w sprawie ekstradycji osób podejrzanych o terroryzm, powiązanych z kurdyjskimi organizacjami terrorystycznymi.


RB

Czytaj także:

Gubernator Kaliningradu wściekły na słowa Dudy. Chce dać prezydentowi Polski mapę

Koszty leczenia pacjentów w Polsce. Za terapie dla 100 osób można by leczyć 57 tys. innych

Prezydent o słowach Jourovej: Odbieram to jako czysto polityczny atak na Polskę

Putin zarządził pauzę operacyjną? Ukraińcy używają nowej broni na froncieKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka