Kraje NATO podpisały protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. "To historyczny moment"

Państwa NATO podpisały we wtorek protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. (fot. PAP/EPA)
Państwa NATO podpisały we wtorek protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. (fot. PAP/EPA)
We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. Obecni byli przy tym fiński minister spraw zagranicznych Pekki Haavisto oraz szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

"Historyczny moment"

— To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa — oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

— Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy — dodał szef NATO.

Stoltenberg wyraził podziękowania w stronę Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji obu nordyckich krajów do NATO.

— Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii — powiedział.

Państwa zaproszone do NATO

Obecnie Szwecja i Finlandia mają status państw zaproszonych do NATO. Kraje te mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu, jednak nie będą one posiadały prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwać będzie proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych. Stoltenberg wyraził nadzieję, że przebiegnie on szybko.

Szef NATO podkreślił, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku państw poprzednio przystępujących do NATO trwała zwykle około roku. Dodał jednak, że ma nadzieję, iż w związku z wojną na Ukrainie Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

Czy Turcja będzie przeciągać ratyfikację?

Dziennikarze dopytywali Stoltenberga o to, czy jest on pewien, że turecki parlament nie będzie przeciągał ratyfikacji. Szef NATO unikał odpowiedzi na te pytania.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że Ankara może blokować ten proces, jeśli Helsinki i Sztokholm nie spełnią żądania Turcji w sprawie ekstradycji osób podejrzanych o terroryzm, powiązanych z kurdyjskimi organizacjami terrorystycznymi.


RB

Czytaj także:

Gubernator Kaliningradu wściekły na słowa Dudy. Chce dać prezydentowi Polski mapę

Koszty leczenia pacjentów w Polsce. Za terapie dla 100 osób można by leczyć 57 tys. innych

Prezydent o słowach Jourovej: Odbieram to jako czysto polityczny atak na Polskę

Putin zarządził pauzę operacyjną? Ukraińcy używają nowej broni na froncieLubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka