Piekarze kontra hotelarze, czyli kulisy konfliktu na Warmii

Porównanie wizualizacji przygotowanej przez przeciwników inwestycji hotelowej ze szkicem hotelu, planowanego przez inwestora
Porównanie wizualizacji przygotowanej przez przeciwników inwestycji hotelowej ze szkicem hotelu, planowanego przez inwestora
Urocza część Warmii, czyli otoczenie jeziora Łańskiego. Kiedyś dostępne tylko dla elit PRL, a po upadku komunizmu stało się bardziej otwarte dla zwykłych ludzi. Jeszcze dekady temu przyjeżdżała tam tylko śmietanka KC PZPR oraz zagraniczni goście reżimu. Dziś to teren, gdzie działają hotele oraz znajdują się prywatne rezydencje. Właśnie w tej okolicy, w miejscowości Rybaki, prywatny inwestor ma wybudować hotel, który jednak, według jego słów, jest zwalczany przez konkurencję. Więcej o kulisach tego przedsięwzięcia w rozmowie Salon24 z Rafałem Szczepańskim, prezesem spółki Projekt Rybaki-Łańsk, wiceprezesem BBI Development S.A.

Czytaj: Strumień pieniędzy popłynie do Polaków. Nowy projekt w ramach KPO przewiduje dopłaty

S24:W jaki sposób ma zadziałać ten impuls?

Kluczem dla zrównoważonego rozwoju nie tylko okolic jeziora Łańskiego, ale także całego regionu jest turystyka. Mądrze realizowana strategia rozwoju, w oparciu o turystykę szanującą wysokie standardy ekologiczne, przyczyni się w stosunkowo krótkim czasie do znacznego wzrostu poziomu życia mieszkańców. Ogromna część mieszkańców Warmii i Mazur rozumie jaką szansą jest turystyka. Sondaż, jaki na zlecenie „Gazety Olsztyńskiej” przeprowadziła niedawno renomowana pracownia IBRiS pokazał, że aż 93% mieszkańców regionu uważa, że głównym kierunkiem rozwoju powinna być dla nich właśnie turystyka. Od siebie dodam, że aby była ona efektywna i mogła na siebie zarobić to musi być prowadzona przez cały rok. Warmia i Mazury mają ku temu warunki. Niezbędne jest jednak zapewnienie bazy hotelowej z odpowiednim standardem i atrakcjami, także poza sezonem letnim. Dlatego niezwykle ważną częścią naszej całorocznej oferty hotelu w Rybakach będą usługi prozdrowotne i sanatoryjne. Polacy muszą zregenerować swoje siły po pandemii – my pomożemy podnosić ich kondycję fizyczną, proponować odpowiednie diety i nowoczesne plany zdrowotne.

S24: Kiedy hotel nad jeziorem Łańskim przyjmie pierwszych gości?

Obecnie jesteśmy w trakcie procedury uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Władze gminy zdecydują, jaki obiekt będzie mógł powstać w Rybakach. Mamy nadzieję, że decyzja ta zapadnie możliwie szybko. Później czeka nas jeszcze uzyskanie decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę. To także zabierze czas. Chcemy przystąpić do prac jak najszybciej. Liczę na to, że pierwsi goście pojawią się w hotelu w Rybakach w przeciągu 3-4 lat.

Rozmawiał SJ

Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości