Marsz Równości w Szczecinie. Sylwia Spurek krytycznie o Donaldzie Tusku

Uczestnicy IV Szczecińskiego Marszu Równości na ulicach miasta. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Uczestnicy IV Szczecińskiego Marszu Równości na ulicach miasta. Fot. PAP/Marcin Bielecki
„Kiedy jesteś liderem partii politycznej, która tyle mówi o wolności, o obywatelskości, kiedy masz ambicje być premierem, kiedy chcesz naprawiać Polskę po PiS, powinieneś tu być i stać ramię w ramię z osobami, których prawa są łamane – z gejami, lesbijkami i osobami transpłciowymi” – mówiła Sylwia Spurek w Szczecinie na Marszu Równości.

Marsz Równości w Szczecinie

Jak przekazała PAP oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie mł. asp. Ewelina Gryszpan, nie odnotowano prób zakłócenia zgromadzenia. Po jego zakończeniu jedna z organizatorek poinformowała natomiast funkcjonariuszy, że próbowało je zakłócić inne zgromadzenie – chodzi o przeciwników marszu, którzy na końcu jego trasy, w pobliżu Pomnika Czynu Polaków na Jasnych Błoniach ustawili samochód oklejony napisami przeciw „lobby LGBT”. Z głośników słychać było odmawiany różaniec, a następnie nagranie nawiązujące do haseł umieszczonych na samochodzie.

Polecamy:

Węgry. Kolejne ograniczenia na tańszą benzynę. Zatankują nieliczni

Dziennikarka zataiła, że napastnik pochodził z Maroka. SN oddalił kasację od wyroku

Spurek krytykuje Tuska

Marsz wyruszył ok. godz. 16 z placu Solidarności, wcześniej uczestnicy wysłuchali kilkorga przemawiających. Była wśród nich europosłanka Sylwia Spurek (Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie), która zaznaczyła, że „totalna równość jest warunkiem nowoczesnej demokracji”.

– Niestety, równość jest prawem zapisanym nadal jedynie na papierze, nadal jedynie w traktatach, konwencjach, konstytucji. Nadal to są idee, dlatego że rządzący nadal lekceważą zasadę, że podstawą wszystkiego są prawa człowieka – mówiła.

Spurek dodała, że każdy „przyzwoity człowiek, każdy polityk i każda polityczka powinien stać tu – tu, gdzie szacunek i gdzie akceptacja”, gdy politycy atakują ich bliskich, przyjaciół i przyjaciółki.


Nie mogę zrozumieć, że ci, którzy tyle mówią o praworządności, o unijnych wartościach, o uczciwości w polityce, nadal chowają się ze strachu. Kiedy jesteś liderem partii politycznej, która tyle mówi o wolności, o obywatelskości, kiedy masz ambicje być premierem, kiedy chcesz naprawiać Polskę po PiS, powinieneś tu być i stać ramię w ramię z osobami, których prawa są łamane – z gejami, lesbijkami i osobami transpłciowymi


– powiedziała eurodeputowana.

 „Nie jesteśmy ideologią”

Uczestnicy marszu, którzy przyjechali z całego województwa, ale też zza zachodniej granicy, przeszli przez centrum miasta, pozdrawiając obserwujących ich z balkonów i okien szczecinian i skandując hasła m.in. „Szczecin miastem tolerancji”, „Każdy inny, wszyscy równi” czy „Chodźcie z nami, gejami i lesbijkami”. Na transparentach widniały takie napisy jak „All you need is love”, „Nie jesteśmy ideologią” i „Chrońcie trans dzieci”.

Złożona z kilku osób kontrmanifestacja pojawiła się także na trasie marszu na placu Grunwaldzkim. Na transparentach widniały m.in. hasła „Elgiebete, nie słuchajcie podszeptów diabła, tylko Boga”. Podobnie jak w przypadku samochodu na Jasnych Błoniach, miejsce zabezpieczyli policjanci, ustawiając przed grupą wozy, a także kordon funkcjonariuszy.

Szczeciński Marsz Równości organizowany jest przez Stowarzyszenie Lambda Szczecin od 2018 roku, z przerwą w 2020 r. spowodowaną pandemią.

KW

Czytaj dalej:

Kolejna śmierć w Europie z powodu małpiej ospy. „Zakażają się przede wszystkim mężczyźni”

Afera w Szwecji. Trener na lotnisku: Mam bombę w bagażu

Tusk obrońcą socjalu i 500 Plus? Ekspert tłumaczy wielką wściekłość byłego premiera

Oprawczynie z Poznania miały wspólną pasję z pokrzywdzoną - grały w siatkówkę

Obrzydliwy wpis rosyjskiej ambasady. Biuro prezydenta Ukrainy reaguje


Lubię to! Skomentuj80 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo