To już pewne, będzie trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni. Czeka nas podwyżka podatku

Nowe maksymalne stawki podatku od nieruchomości. CC0
Nowe maksymalne stawki podatku od nieruchomości. CC0
Z końcem lipca Ministerstwo Finansów poinformowało o nowych maksymalnych stawkach podatku od nieruchomości. Te zmiany mają wejść w życie z początkiem 2023 roku, a ostateczna decyzja o wysokości nowej stawki będzie należeć do samorządowców. Ile mogą wynieść nowe stawki?

Jak poinformowała minister finansów pod koniec lipca, wprowadzone zostaną nowe maksymalne stawki dotyczące podatku od nieruchomości. Wzrost ten związany jest z inflacją, a zmiany mają wejść z początkiem 2023 roku. 

Ile mogą wynieść nowe stawki?

Portal Bankier.pl wskazał, ile mogą wynieść nowe stawki dotyczące podatku od nieruchomości. Jeżeli radni przegłosują podwyżkę, właściciele nieruchomości zapłacą więcej o 11,8 proc.

"Przykładowo za mieszkanie o powierzchni 58 mkw. trzeba będzie zapłacić 58 zł, to wzrost o 6,38 zł. Natomiast w przypadku domu o wielkości 124 mkw. podatek będzie wyższy o blisko 14 zł w porównaniu z 2022 r." – czytamy na stronie serwisu. 

"Większe podwyżki odczują również przedsiębiorcy. Przykładowo za budynek o powierzchni 150 mkw. wykorzystywany w celach związanych z działalnością gospodarczą w przyszłym roku należy zapłacić w wysokości 4317 zł, to wzrost o 456 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem." – dodaje Bankier.pl.

Samorząd zdecyduje o nowych stawkach 

Jak się okazuje wzrost stawek nie musi oznaczać wyższych opłat w każdym mieście. Spowodowane jest to tym, że ostateczną decyzję w tej sprawie będą podejmować indywidualnie gminy. Jak wskazuje Bankier.pl, gmina może samodzielnie wprowadzić zwolnienie z podatku od nieruchomości dla wybranych grup.

Dodajmy, że podatek od nieruchomości można płacić w urzędzie gminy, u wyznaczonego przez gminę inkasenta lub przelewem na konto gminy. Podatkiem nie są objęte m.in. szkoły, zabytki, nieużytki czy zakłady pracy chronionej.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka