Ziobro: Von der Leyen cynicznie oszukuje premiera i prezydenta

- Dzieje się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji – stwierdził Zbigniew Ziobro w "Salonie politycznym Trójki". Minister sprawiedliwości odniósł się do sprawy blokowania wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski.

Zdaniem Ziobry premier wpadł w pułapkę

-  Dzisiaj pani von der Leyen cynicznie oszukuje premiera i prezydenta, z jednej strony była w Polsce i zadeklarowała, że akceptuje ustawę pana prezydenta, do czego ja byłem bardzo sceptycznie nastawiony, bo ona była kolejnym etapem ustępstw i żądań KE, potem stwierdziła, że stawia kolejne żądania – powiedział Ziobro.

Solidarna Polska mówiła, że jeżeli premier zgodzi się na tzw. warunkowość, ocenny charakter władzy Komisji Europejskiej, to wpadnie w pułapkę i KE będzie chciała tę pułapkę wykorzystać. Krótko mówiąc, dzieje się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji - zaznaczył lider Solidarnej Polski.

- Nie jesteśmy przeciwko UE, tylko przeciwko złym zmianom, które zachodzą w UE, zmierzających do centralizacji i zdominowania jej przez Niemcy, wykorzystywaniem mechanizmu praw do szantażu takich państw jak Polska – zaznaczył minister sprawiedliwości.

Zobacz: Prezydencki minister: Silna frakcja w UE uważa, że Polskę należy "zagłodzić"

Ziobro mówi, kiedy SP poprze ustawę o sędziach pokoju

Szef MS był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o wypowiedź Pawła Kukiza, w której stwierdził, że jeśli do jesieni nie zostaną uchwalone ustawy o sędziach pokoju oraz o referendum lokalnym, to przestanie głosować wspólnie z PiS. Kukiz powiedział też, że Solidarna Polska i jej lider, Zbigniew Ziobro "od wielu lat blokują sędziów pokoju" i zwodzą Kukiz'15 w tej sprawie.

- My jesteśmy gotowi poprzeć ustawę o sędziach pokoju, z pewnymi korektami między innymi takimi, które wyeliminują zmiany prowadzące do złagodzenia odpowiedzialności karnej za niektóre poważne przestępstwa. Natomiast nie możemy się zgodzić na taką sytuację, że uchwalenie ustawy o sędziach pokoju zablokuje możliwość dalszej reformy sądownictwa. Jesteśmy gotowi tę ustawę poprzeć, jeśli równolegle będzie procedowana i uchwalona ustawa o spłaszczeniu struktury sądownictwa - powiedział Ziobro.

Jak dodał, projekt ustawy o spłaszczeniu sądów jest blokowany już od pięciu lat. - W naszej ocenie ma ona kluczowe znaczenie dla usprawnienia i przyspieszenia prac sądownictwa. Jest ona blokowana przede wszystkim z uwagi na Komisję Europejską i działania "nadzwyczajnej kasty", bo ona odbiera liczne przywileje środowisku części tej korporacji sędziowskiej i powoduje, że znaczna część sędziów, która dziś zajmuje się administracją musiałaby bezpośrednio zająć się orzekaniem - mówił.

ja

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka