Wielką Brytanię czekają duże zmiany. Źródło: EPA/Morell
Wielką Brytanię czekają duże zmiany. Źródło: EPA/Morell

Duże zmiany w Wielkiej Brytanii. Zostaną wymienione m.in. monety i słowa hymnu

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Z powodu śmierci królowej Elżbiety II i przejęciem tronu przez jej syna Karola w Wielkiej Brytanii szykują się duże zmiany. Aktualizacja czeka hymn narodowy, paszporty, mundury policyjne, pieniądze i skrzynki pocztowe. Zmiana tego wszystkiego będzie ogromnym zadaniem, które prawdopodobnie zajmie kilka lat.

Zmiana słów w hymnie narodowym 

Jedną ze zmian, jaka czeka Wielką Brytanię będzie treść hymnu narodowego. Mianowicie zastąpione zostaną słowa "God save our gracious Queen" (ang. Boże, chroń Królową) na "God save our gracious King" (ang. Boże, chroń Króla).

Inną z ważnych zmian, będzie wizerunek monarchy na banknotach i monetach. Po śmierci Elżbiety II pojawi się wizerunek Karola III.

W czwartek Bank Anglii poinformował, że na razie banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym. Dodał jednak, że dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zakończeniu żałoby narodowej.

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960 i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach. Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii, choć nie jedynym monarchą na brytyjskich banknotach. Na pierwszych banknotach Royal Bank of Scotland w XVIII i XIX wieku znajdowały się portrety brytyjskich monarchów Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV, a obecnie na banknocie o nominale 20 funtów szkockich emitowanym przez Clydesdale Bank jest portret XIV-wiecznego króla Szkotów Roberta I Bruce'a.

Nowe insygnia, znaczki i paszporty

Policja, wojsko i inne służby mogą potrzebować nowych insygniów na hełmach, na których obecnie widnieją inicjały królowej Elżbiety i jej numer królewski.

Royal Cypher jest unikalny dla każdego panującego monarchy i składa się z jego imienia i tytułu. Zazwyczaj widnieją one na budynkach rządowych, mundurach, dokumentach królewskich lub państwowych oraz przedmiotach związanych z królewskością.

Teraz, gdy królowa zmarła, ER może zostać zamienione na CR. Ale, ponieważ R może oznaczać Rex lub Regina, czyli łacińskie słowa oznaczające odpowiednio króla i królową, to może do zmiany tutaj nie dojdzie.

Również paszporty będą wymagały odświeżenia. Paszporty obecnie stwierdzają: "Sekretarz Stanu Jej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich, których może to dotyczyć, aby pozwolili okazicielowi przejść swobodnie bez przepuszczania lub przeszkód i udzielili okazicielowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna". Oczekuje się, że zostanie to zmienione na zaimek męski dla wszelkich nowych paszportów, które byłyby wtedy wydawane.

Brytyjskie skrzynki pocztowe już w fazie produkcji otrzymują znak monarchy rządzącego w danym czasie. W Wielkiej Brytanii jest ponad 100 000 skrzynek, koszt ich wymiany byłby ogromny. Muzeum Poczty zauważa, że znak obecnego monarchy będzie na nowych skrzynkach pocztowych; stare nie zmienią się. Oprócz skrzynek pocztowych, Royal Mail będzie musiała zlecić wykonanie nowych znaczków z profilem Karola, które zastąpią te należące do jego matki.

Śmierć królowej będzie kosztować miliardy Wielką Brytanię 

Jak zauważa amerykański Insider, przez co najmniej 12 dni po śmierci Elżbiety II Wielka Brytania "stanie w miejscu". Potencjalnie ta sytuacja może kosztować brytyjską gospodarkę miliardy funtów utraconych zarobków. 

Kolejne miliardy funtów będzie kosztować koronacja Karola. Oprócz bezpośrednich kosztów zorganizowania największej brytyjskiej uroczystości od lat 50. XX w. dzień ten będzie wolny od pracy.

Według raportów, pogrzeb i następująca po nim koronacja będą kosztować produkt krajowy brutto około 6 miliardów funtów.

MP

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka