Prezydent Duda z wielkim uznaniem dla rolników. "Zapewniają nam bezpieczeństwo"

Warszawa, 11.09.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (C), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (L) oraz starosta dożynek Marcin Hałabis (P) podczas Centralnych Dożynek Prezydenckich na dziedzińcu Belwederu w Warszawie, 11 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 11.09.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (C), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (L) oraz starosta dożynek Marcin Hałabis (P) podczas Centralnych Dożynek Prezydenckich na dziedzińcu Belwederu w Warszawie, 11 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka
Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają nam, całemu naszemu krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił w niedzielę w trakcie Dożynek Prezydenckich w Belwederze prezydent Andrzej Duda.

Dożynki Prezydenckie 2022. Prezydent dziękuje rolnikom

Tegoroczne uroczystości Dożynek Prezydenckich odbyły się na dziedzińcu Belwederu. Na specjalnie zbudowanej scenie starostowie dożynek przekazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie tradycyjny bochen chleba.

W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

W swoim wystąpieniu prezydent podziękował wszystkim za przybycie i przypomniał, że to już ósmy raz, kiedy odbywają się dożynki organizowane przez prezydenta.

"Te dożynki symbolicznie wieńczą rok, wieńczą sezon zbiorów naszych gospodarzy a zarazem stanowią podziękowanie. Podziękowanie za rok pracy, za to, co udało się z pól zebrać, za to, że rodzinom udało się przeżyć kolejny rok, przetrwać w gospodarstwie i w sprawach domowych, rodzinnych" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że dla prezydenta RP ten moment, kiedy przybywają do niego na zaproszenie rolnicy, jest przede wszystkim momentem na to, żeby podziękować i złożyć hołd wszystkim ludziom, którzy w Polsce pracują na roli. "Wszystkim tym, którzy prowadzą gospodarstwa, a tym samym dzięki swojej pracy zapewniają nam, całego naszemu krajowi, naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe" - zaznaczył dodając, że jest to jedno z absolutnie fundamentalnych i najważniejszych, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa i byt społeczeństwa" - dodał.

"Tak od lat polski rolnik zabezpiecza to bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a w ostatnich latach w sposób dynamiczny zapewnia rozwój Polski" - wskazał prezydent. Zaznaczył, że nie tylko przez dostarczanie żywności na rynek krajowy, ale także w dostarczaniu żywności w takiej ilości i jakości, że może być ona z powodzeniem eksportowana na zewnątrz. "Jest oczekiwanym i ważnym elementem importu z Polski do wielu krajów na świecie" - dodał.

Podziękował jeszcze raz wszystkim rolnikom. "Dziękuję z całego serca, ze poprzez tą żywność, prze te płody rolne budujecie państwo w ogromnym stopniu nasz produkt krajowy brutto, a le także rozsławiacie Polskę i budujecie dobrą markę Polski na całym świecie" - powiedział.

Prezydent: W Polsce może być jeszcze lepiej

W swoim przemówieniu wskazał, nawiązując do słów z homilii wygłoszonej podczas wcześniejszej mszy św. przez bpa Leszka Leszkiewicza, że obecnie "żyje się w Polsce na poziomie najwyższym w historii". "Ale to jeszcze nie jest to, czego byśmy chcieli" - zaznaczył Duda.

Jak dodał "to jest cały czas wielkie zadanie, które przed nami stoi, aby Polskę, nie tylko tą wielkomiejską, ale także i przede wszystkim tę Polskę powiatową i gminną, unowocześniać i rozwijać, aby były tam środki komunikacji, aby zachęcać młodzież do tego, aby na wsi pozostała".

Prezydent podziękował rządzącym - m.in. obecnym na uroczystości wicepremierowi Kowalczykowi oraz komisarzowi Wojciechowskiemu - "za opiekę nad polskim rolnictwem". "Dziękuję panu premierowi, ministrowi rolnictwa oraz panu komisarzowi za to, że udało się z powodzeniem przeprowadzić negocjacje dotyczące Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej" - powiedział Duda.

Jak zaznaczył, w planie tym "ogromna kwota 25 mld euro, na kolejną perspektywę lat 2023-2027 została ostatecznie przyznana i będzie mogła zostać rozdzielona pomiędzy polskich rolników". Dodał, że nie ma wątpliwości, że środki te będą dzielone "mądrze i sprawiedliwie".

"Dziękuję za wszystkie programy dla młodych rolników, dziękuję także, że te programy stawiają wymagania, że żeby dostać pieniądze na dofinansowanie dla młodych rolników, według programów ministerstwa rolnictwa, trzeba być rolnikiem wykształconym, przygotowanym lub trzeba się zobowiązać do tego, że uzupełni się edukację" - powiedział prezydent Duda.

Jak ocenił "to ogromnie ważne, żeby wysokie wykształcenie, merytoryczne podstawy nie tylko wynikające z tego, co młodym przekazali rodzice, doświadczeni gospodarze, ale także dodatkowo wynikające z tego, co mogli się oni nauczyć na polskich wyższych uczelniach, były tym elementem rozwijania polskiego rolnictwa".

"Jesteśmy w takim czasie, że tu u nas dzielimy się z naszymi sąsiadami z Ukrainy, którzy bardzo często przebywają pod naszym dachem" - mówił też prezydent. "Dziękuję z całego serca wszystkim polskim rolnikom, wiem, że wielu naszych gospodarzy przyjęło swoich przyjaciół, swoich gości z Ukrainy pod swój dach" - mówił.

Dodał, że bardzo często są to ludzie, którzy przez lata przyjeżdżali, żeby pomagać w gospodarstwie, zwłaszcza w czasie żniw. "To, że przyjechali do was świadczy o tym, że ich dobrze przez lata traktowaliście, że czuli się u was dobrze, dziękuję za to z całego serca" - podkreślał Duda. "Dziękuję także za to, że przyjęliście ich teraz całymi rodzinami, że mogli się u was schronić przed rosyjską napaścią, przed bombami, bardzo często przed śmiercią" - dodał.

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka