Polskie sądownictwo. Klamka zapadła, ważna decyzja prezydenta Dudy

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Prezydent Andrzej Duda w sobotę wieczorem wyznaczył 11 sędziów SN do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Decyzja prezydenta RP Andrzeja Dudy

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 17 września 2022 r. wyznaczył do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego sędziów SN: Tomasza Demendeckiego, Marka Zbigniewa Dobrowolskiego, Pawła Jana Grzegorczyka Zbigniewa Korzeniowskiego, Wiesława Stanisława Kozielewicza, Marka Mariana Motuka, Marka Mariana Siwka, Barbarę Skoczkowską, Krzysztofa Mirosława Staryka, Marię Agnieszkę Szczepaniec, Pawła Wojciechowskiego” - poinformowała w sobotę wieczorem w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Polecamy:

Norymberga dla Putina? „Jest powód do postawienia go przed międzynarodowym trybunałem”

Polski duchowny uciekł przed strzelaniną. To bliski współpracownik papieża

W pierwszej połowie sierpnia - zgodnie z zapisami znowelizowanych przepisów - Kolegium SN wylosowało 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Kandydatury trafiły na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN

Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN powstała w połowie lipca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wówczas została zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Tej i innych zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Nie jest jednak pewne, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie.

Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekali w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim sędzia Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN.

KW

Czytaj dalej:

Nowe kary dla drogowych recydywistów. Ekspert: Widać, że to na ludzi działa

Premier przejechał się ostro po Tusku. Wszystko miało miejsce w trakcie otwarcia kanału

Kompletnie pijany i agresywny Rosjanin w hotelu. Nagranie kompromituje Grupę Wagnera

Kanał przez Mierzeję Wiślaną. Pierwsze statki wypłynęły z portu Nowy Świat na Bałtyk

Krystyna Janda prosi w sieci o pieniądze. Internet zapłonął, wypomniano jej jedną rzecz

Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo