Co z pieniędzmi z KPO? "Europosłowie nieprzychylni Polsce szantażują von der Leyen"

Witold Waszczykowski, były szef MSZ.
Witold Waszczykowski, były szef MSZ.
Wielu eurodeputowanych zagroziło Ursuli von der Leyen, że jeśli Komisja Europejska wypłaci Polsce pieniądze i odblokuje środki z KPO, to zgłoszą wniosek o jej odwołanie z funkcji przewodniczącej Komisji Europejskiej – mówi Salonowi 24 Witold Waszczykowski, były szef MSZ, eurodeputowany PiS.

Wedle najnowszych informacji, do przyznania Polsce pieniędzy z KPO został jeden krok – podpisanie dokumentów operacyjnych. Jednocześnie jednak, choć deklaracje są takie, że wszystko jest na dobrej drodze, to jednak tzw. kamienie milowe wciąż są warunkiem. Jak wygląda sytuacja, czy Polska dostanie w końcu te 750 miliardów z budżetu UE, czy nie ma na to szans?

Witold Waszczykowski: Nie uczestniczę w rozmowach na poziomie rządowym. Mogę jedynie oceniać to, co się dzieje z perspektywy Parlamentu Europejskiego.

Przeczytaj też:

Komisja Europejska o postępach w negocjacjach z Polską ws. Funduszu Odbudowy. Co z KPO?

I jak wygląda to z perspektywy Europarlamentu?

W Parlamencie Europejskim jest blokada. Na 700 eurodeputowanych, 450 – 500 posłów notorycznie występuje przeciwko Polsce. Głosują oni regularnie za rezolucjami uderzającymi w Polskę. Sami takie rezolucje zgłaszają. Żądają wstrzymania wypłaty jakichkolwiek środków dla Polski, przede wszystkim z KPO. Ale domagają się też, by nawet pieniądze z budżetu siedmioletniego nie były Polsce wypłacane.

To, czy otrzymamy pieniądze z KPO zależy jednak od Komisji Europejskiej. Jaki wpływ mają stanowiska i rezolucje Parlamentu Europejskiego na to, jaką decyzję komisja podejmie?

Sprawa wypłacenia środków z KPO nie jest przedmiotem negocjacji Parlamentu Europejskiego. Europosłowie mogą domagać się i domagają zablokowania tych środków. Co więcej, próbują szantażować przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen.

W jaki sposób eurodeputowani mieliby szantażować przewodniczącą Komisji Europejskiej?

Wielu z tych eurodeputowanych zagroziło von der Leyen, że jeśli Komisja Europejska wypłaci Polsce pieniądze, odblokuje środki z KPO, to oni zgłoszą wniosek o odwołanie jej z funkcji przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ale jak wspomniałem, tak wygląda to z perspektywy Parlamentu Europejskiego. Gdzie stanowisko wobec wypłacenia Polsce środków jest bardzo negatywne. Natomiast to nie Parlament Europejski ale Komisja Europejska będzie o tym decydować. Są zapewne prowadzone negocjacje na poziomie rządowym. O ich przebieg należy jednak pytać przedstawicieli rządu.

Przeczytaj też:

Sezon grzewczy, chłód za oknem. Kiedy w mieszkaniach włączą kaloryfery?

Gabriel Janowski ujawnia, kto lata temu podał mu narkotyki. "Celowo zostałem otruty"


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka