Unia solidaryzuje się z Rosjanami, uciekającymi przed mobilizacją. „Głosują nogami”

Młodzi Rosjanie obawiają się mobilizacji. Fot. Rosja powoła 300 tysięcy rekrutów? Generał: "Połowa z tej liczby to będzie sukces"PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Młodzi Rosjanie obawiają się mobilizacji. Fot. Rosja powoła 300 tysięcy rekrutów? Generał: "Połowa z tej liczby to będzie sukces"PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Unia Europejska solidaryzuje się z obywatelami Rosji, którzy uciekają ze swojego kraju w obawie przed wcieleniem do wojska i wysłaniem na wojnę na Ukrainę - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

Protesty w Rosji przeciw mobilizacji

– Po ogłoszeniu przez Putina tzw. częściowej mobilizacji w wielu miastach Rosji odbyły się protesty. Ponad 1300 osób zostało zatrzymanych. Pokazuje to, że Rosjanie głosują nogami przeciwko reżimowi Putina i przeciwko jego działaniom, zwłaszcza tym dotyczącym jego wojny – ocenił Stano.

Polecamy:

Championem może być każdy z Was!

Rosja powoła 300 tysięcy rekrutów? Generał: "Połowa z tej liczby to będzie sukces"

Rosjanie uciekają z kraju przed tzw. częściową mobilizacją

– Śledzimy też doniesienia o wielu Rosjanach, którzy opuszczają kraj - wsiadają w samochód, czy pociąg i wyjeżdżają; wsiadają na pokład samolotu do Turcji, do Serbii, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z tym mamy do czynienia. Rosjanie głosują przeciwko polityce Putina – dodał przedstawiciel KE.

"Solidaryzujemy się z Rosjanami"

Dopytywany, czy UE planuje wprowadzenie ułatwień dla Rosjan, którzy uciekają przed mobilizacją odparł:


My, jako Unia Europejska solidaryzujemy się z obywatelami Rosji, którzy mają odwagę zademonstrować swój sprzeciw, wobec tego, co robi reżim, zwłaszcza jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie. (...) Współczujemy tym rosyjskim rodzinom, które boją się o swoich synów, braci, czy ojców, którzy są posyłani na śmierć w bezsensownej, bezprawnej wojnie. (...) Unia Europejska pracuje nad znalezieniem sposobów okazania tej solidarności. Konkretne decyzje dotyczące polityki wizowej są częściowo w ręku państw członkowskich, podobnie jak ocena konkretnych wniosków o azyl.


Stano zaznaczył, że od początku agresji Rosji na Ukrainę około pół miliona Rosjan opuściło swój kraj.

– Pracujemy nad tym, jak pokazać solidarność i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo krajów członkowskich – skonkludował.

KW

Czytaj dalej:

Rachoń ujawnił list Tuska do Putina. Mowa o "polsko-rosyjskim zrozumieniu i zaufaniu"

Amerykański generał ostrzega Putina. USA odpowiedzą, jeśli ten użyje broni nuklearnej

Zła informacja dla opozycji. PiS w najnowszym sondażu ją dystansuje

Via Carpatia a kraje Trójmorza. "Czujemy pewien niedosyt"

Koktajle Mołotowa wyrażają niezadowolenie. Ataki po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka