Putin zrobił to. W Rosji wkrótce zapełnią się łagry?

Władimir Putin zdecydował się na kolejny, ostry krok wobec własnego społeczeństwa. Fot. PAP/EPAPAP/EPA/ANATOLY MALTSEV/Canva
Władimir Putin zdecydował się na kolejny, ostry krok wobec własnego społeczeństwa. Fot. PAP/EPAPAP/EPA/ANATOLY MALTSEV/Canva
Tzw. częściowa mobilizacja w Rosji okazuje się być problemem dla Kremla i władz poszczególnych regionów Federacji. Dlatego Władimir Putin zdecydował się na kolejny, ostry krok wobec własnego społeczeństwa.

Kolejna restrykcyjna ustawa w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę z poprawkami do kodeksu karnego, która przewiduje kary do 10 lat więzienia za dezercję oraz poddanie się - informuje w sobotę niezależny portal Meduza.

Polecamy:

Morawiecki stawia twarde żądanie spółkom Skarbu Państwa. Powstaje Tarcza Solidarnościowa

Prezes PiS o reparacjach. Ostro o polityce Niemiec: Nieuczciwa i przewrotna

Zaostrzenie kar za przestępstwa wobec służby wojskowej

Zmiany zaostrzają kary za przestępstwa wobec służby wojskowej w okresie mobilizacji i w warunkach konfliktu zbrojnego, a także wprowadzają kary za dobrowolne poddanie się i szaber – pisze Meduza. Zgodnie z poprawkami, przyjętymi pospiesznie przez Dumę Państwową (niższą izbę rosyjskiego parlamentu) w przeddzień ogłoszenia w Rosji „częściowej mobilizacji”, za dobrowolne poddanie się grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a za szaber – do 15.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary - do 10 lat - za samowolne oddalenie się z jednostki „w czasie mobilizacji lub stanu wojennego”. Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia).

KW

Czytaj dalej:

Kaczyński: Pewni ludzie przemalowują się na polskich patriotów

Zaginął polityk Lewicy. Trwają poszukiwania

Kontrowersyjne tezy byłej żony Kulczyka. "Kiedyś to było" bez depresji

Nienarodzone dzieci potrafią rozróżniać smaki? Zaskakujące wyniki badań

PETA: Zakazać seksu dla mężczyzn, spożywających mięso

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka