Samorządowcy w końcu nie wytrzymali. Jedna kwestia przelała czarę goryczy

W Warszawie odbyła się demonstracja samorządowców. fot. Michał Kolanko/Twitter
W Warszawie odbyła się demonstracja samorządowców. fot. Michał Kolanko/Twitter
Od 2016 roku mamy w Polsce odwrót od samorządności. Mamy drastycznie obniżane finansowanie. Polski Ład także obciął środki własne samorządów. Czarę goryczy przelała kwestia obciążenia samorządów odpowiedzialnością za rozprowadzanie – mówi Salonowi 24 Marek Sawicki, poseł PSL, były minister rolnictwa.

W Warszawie odbyła się demonstracja samorządowców. Wsparli ją przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dlaczego samorządowcy wyszli na ulice?

Marek Sawicki: To dowód wdzięczności wobec rządu, za politykę względem samorządu terytorialnego i wsparcie dla niego. Trzeba jasno powiedzieć, że od 2016 roku mamy w Polsce odwrót od samorządności. Mamy drastycznie obniżane finansowanie. Polski Ład także obciął środki własne samorządu. Rząd próbuje to niby łatać rozmaitymi datkami, dodatkami, które nie są przekazywane samorządom w sposób obiektywny. Czarę goryczy przelała kwestia obciążenia samorządów odpowiedzialnością za rozprowadzanie węgla. Jest tu ogromna wątpliwość – zarówno od strony logistycznej, czy samorządy podołają, jak i od strony prawnej. Wreszcie jakość tego węgla pozostawia wiele do życzenia. Ten węgiel sprowadzany z „krajów zamorskich” jak mówiła minister klimatu pozostawia wiele do życzenia. Dystrybutorzy twierdzą, że klienci, którzy węgiel już kupili zwracają go, bo wiele gospodarstw domowych orientuje się, że ten węgiel się nie pali.

Prawo i Sprawiedliwość tłumaczy jednak, że wszystkiemu winna jest wojna, Władimir Putin. Samorządowcy chcą winy zwalić na rząd, bo mają w tym polityczny interes?

W 2016 roku wstrzymano inwestycje w energetykę wiatrową, która mogła dać nam przynajmniej kolejnych 10 giga mocy, a nie 6 jak jest teraz. Zmieniono zasady stacji fotowoltaicznych, co wstrzymało inwestycje. Przez lata nie inwestowano w sieci przesyłowe. Od kilku lat dobijam się o uruchomienie i zgodę na inwestycję w zakresie biogazowni. I ze strony rządu PiS nie ma zgody, ani żadnej reakcji. Dzisiaj w Danii, 1/3 zużywanego gazu na cele komunalne stanowi gaz rolniczy. Polska ma potencjał, w którym biogaz rolniczy i komunalny mógłby całkowicie pokryć zapotrzebowanie gospodarstw domowych na gaz. Ale nie ma możliwości prawnych.

Wracając do samorządu. Polskie Stronnictwo Ludowe proponowałokiedyś wzmocnienie pozycji samorządu, przekształcenie Senatu w izbę samorządową.

Zdecydowanie, Senat powinien być izbą złożoną z dwóch środowisk – samorządu terytorialnego i samorządu gospodarczego.

I co dalej z tymi propozycjami?

Z pewnością nie zrezygnujemy z nich. Jeśli będziemy mieli stosowną większość w Sejmie będziemy zgłaszać konkretne projekty.

Przeczytaj też:

Merkel: Pokój w Europie możliwy jest tylko przy udziale Rosji. Ukraińcy oburzeni

Tusk odcina się od słów Komorowskiego. "Jego wypowiedzi nie prezentują poglądów PO"


Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka