Polacy chcą atomowego wzmocnienia z NATO. Czterdziestolatkowie boją się bomby Putina

Sondaż IBRiS dla "Rz": Polacy chcą atomowego wzmocnienia z NATO, fot. Canva
Sondaż IBRiS dla "Rz": Polacy chcą atomowego wzmocnienia z NATO, fot. Canva
Aż 54,1 proc. respondentów uważa, że Polska powinna uczestniczyć w programie NATO „Nuclear Sharing”, co pozwoli na udostępnienie nam broni jądrowej. Tylko 29,5 proc. osób jest temu przeciwnych, a pozostali nie mają zdania - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Uważają, że Polska powinna przystąpić do Nuclear Sharing

Dodano, że "za" są głównie zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (68 proc.), ludzie młodzi do 29. roku życia (93 proc.), mieszkańcy dużych miast (64 proc.), osoby ze średnim wykształceniem (60 proc.), którzy czerpią wiedzę z "Wiadomości" TVP (72 proc.).


Program ten umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym takiej broni. Od 2009 r. w ramach tego programu amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

Zamieszanie wokół Nuclear Sharing

Sprawa ostatnio wywołała dyplomatyczne zamieszanie. Prezydent Andrzej Duda ujawnił, że trwają na temat Nuclear Sharing rozmowy z władzami amerykańskimi. Na słowa te zareagował rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel, który stwierdził, że USA „nie zamierzają rozmieszczać broni atomowej” na terytorium żadnego kraju, który dołączył do NATO po 1997 roku. Polskie MSZ również twierdzi, że nic nie wie na temat takich rozmów. Jednak prezydencki minister Jakub Kumoch utrzymuje, że sprawa Nuclear Sharing byłą tematem rozmów ze stroną amerykańską.

Czterdziestolatkowie boją się bomby Putina

W sondażu zapytano też, czy respondenci obawiają się, że Putin użyje broni nuklearnej przeciwko Ukrainie. "Z badania IBRiS wynika, że takie obawy podziela aż 48,7 proc pytanych, odmienne zdanie ma 39,6 proc., pozostali nie wiedzą, jak odpowiedzieć. Eskalacji wojny na Ukrainie obawiają się głównie wyborcy Zjednoczonej Prawicy (50 proc.), kobiety (56 proc.), osoby w wieku 40–49 lat (68 proc.), mieszkańcy wsi (62 proc.), a także mający wyższe wykształcenie (54 proc.). Badanie to zostało przeprowadzone w miniony weekend, czyli przed poniedziałkowym masowym rakietowym uderzeniem Rosji na cele na terenie całej Ukrainy" - poinformowała "Rz".


Badanie wykonano 7 i 8 października, metodą CATI, na grupie 1100 respondentów.

ja


Czytaj także:

Wielomilionowe wyłudzenia z PFRON. Były senator PO i prezydent Lewiatana zatrzymani

FSB oskarża ukraiński wywiad o zamach na moście Krymskim. Jest odpowiedź Kijowa

Niepokojący wyciek z rurociągu "Przyjaźń" niedaleko Płocka. Przypadek czy sabotaż?

Nowa inicjatywa dla Europy Wschodniej. Popierają ją znane osobistości o różnych poglądach


Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka