Zmarł Dietrich Mateschitz. Źródło: Twitter/Formuła 1
Zmarł Dietrich Mateschitz. Źródło: Twitter/Formuła 1

Zmarł najbogatszy Austriak. To on założył legendarny zespół Red Bull Racing

Redakcja Redakcja Formuła 1 Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W sobotę w wieku 78 lat zmarł Dietrich Mateschitz. Właściciel teamu Formuły 1 Red Bull Racing był uważany za najbogatszego Austriaka. Zmagał się z poważną chorobą.

Jego napój zna cały świat 

Dietrich Mateschitz urodził się 20 maja 1944 roku w Sankt Marein w Austrii. Po ukończeniu studiów z zakresu zarządzania biznesem na Uniwersytecie Wiedeńskim początkowo pracował mi.n. dla Jacobs Kaffee - przypomina austriacka agencja APA.

W czasie podróży służbowej dowiedział się o azjatyckim napoju energetycznym "Krating Daeng", czyli "Red Bull" w języku angielskim. Zdecydował się zakupić jego licencję i w połowie lat osiemdziesiątych założył firmę produkującą legendarny napój.

Red Bull zastosował następnie wyjątkowo ofensywną strategię marketingową, która obejmowała sponsoring w sektorze sportowym.

Mateschitz założył team Formuły 1 Red Bull Racing

Początkowo skupiano się na sportach ekstremalnych, ale sukcesywnie punkt ciężkości przeniósł się na sporty masowe - klub piłki nożnej Red Bull Salzburg, drużyny hokejowe i uczestnictwo w Formule 1.

Dyrektor Red Bull Racing Christian Horner, komentując wiadomość o śmierci Mateschitza, powiedział: "Tak wielu z nas musi być mu wdzięcznym za możliwości, które zapewnił, wizję, którą miał, siłę charakteru i za to, że nigdy nie bał się podążać i realizować swoje marzenia".

Z kolei szef Formuły 1 Stefano Domenicali oświadczył: "Jestem głęboko zasmucony wiadomością, że odszedł Dietrich Mateschitz, ogromnie szanowany i uwielbiany członek rodziny Formuły 1".

Unikający rozgłosu miliarder był współzałożycielem fundacji, która zajmuje się badaniami nad leczeniem paraplegii. Zgodnie z wyliczeniami magazynu "Forbes", Mateschitz zajmował w 2022 roku 51. miejsce wśród najbogatszych ludzi świata z majątkiem wycenianym na ponad 27 mld dolarów.

MP

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Sport