Prezydent Iranu Ebrahim Raisi. Źródło: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi. Źródło: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Jak Iran transportuje drony do Rosji? Teheran zabiega o ważny cel, pomagając Putinowi

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Iran transportuje drony do Rosji czterema liniami lotniczymi i drogą morską, przez Morze Kaspijskie i innymi szlakami, na statkach należących do firm powiązanych z Korpusem Strażników Rewolucji – informuje w sobotę izraelski dziennik "Jerusalem Post". Amerykański wywiad jest przekonany, że Iran dąży do rozwoju własnego arsenału nuklearnego i dlatego pomaga Rosji - ujawniła stacja CNN.

Państwowy Iran Air, Puya Air, Saha Airlines, Mahan Air transportują drogą lotniczą drony i broń irańską dla Rosji, którą ta używa na froncie. 

To dlatego Iran pomaga Rosji 

Z ustaleń amerykańskiego wywiadu wynika, że Teheran chce zdobyć materiały nuklearne oraz paliwo do reaktorów nuklearnych. Zwłaszcza pozyskanie paliwa jest tak istotne, ponieważ przyspieszyłoby to etap, w którym Iran byłyby w pełni zdolny wyprodukować broń atomową - relacjonuje CNN.

Nie wiadomo, czy Kreml jest zainteresowany taką współpracą. Rosja była jednym z sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranu i w takim charakterze uczestniczyła w wiedeńskich rozmowach na temat przywrócenia mocy prawnej tej umowy - wyjaśniają eksperci w rozmowie z amerykańską stacją. Jednak propozycje Iranu, dotyczące pomocy w pracach nad programem nuklearnym padły w momencie, gdy Teheran i Moskwa zacieśniły współpracę.

Iran dostarcza Rosji drony i pociski rakietowe, wykorzystywane szerokim strumieniem podczas ataków na Ukrainę. Ostatnio pojawiały się doniesienia, że Iran zamierza przekazać Moskwie kolejną partię broni, zawierającą tysiąc różnego rodzaju jednostek uzbrojenia, w tym rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfagar o zasięgu 300 i 700 km.

Ponadto, według rozmówcy CNN, który jest wysokim rangą przedstawicielem administracji USA, negocjacje z Teheranem w sprawie ożywienia międzynarodowego porozumienia nuklearnego utknęły, a umowa w tej sprawie jest "prawie martwa". Prace Teheranu nad wzbogaceniem uranu poszły znacznie dalej, niż przewidywały ustalenia międzynarodowego paktu, a czas, jakiego Iran potrzebowałby na wyprodukowanie broni nuklearnej skrócił się do miesięcy.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson powiedziała CNN, że obecnie USA "współpracują ze swymi partnerami, by ujawnić zacieśniające się więzi między Iranem oraz Rosją i pociągnąć te kraje do odpowiedzialności".

Specjalny wysłannik USA do Iranu Rob Malley powiedział, że Waszyngton nadal stawia na dyplomację w kontaktach z Iranem; dodał jednak: "w ostateczności użyjemy innych narzędzi, w tym opcji militarnej, jeśli będzie to konieczne, aby uniemożliwić Iranowi pozyskanie broni nuklearnej".

Irańskie drony atakują Ukrainę 

We wtorek wywiad wojskowy Ukrainy poinformował, że na początku listopada Iran przekaże Rosji 200 dronów bojowych typu Shahed-136, Mohajer-6 i Arash-2. Do Rosji mają one dotrzeć w częściach i tam zostaną złożone. Rosjanie mają je też przemalować i nanieść swoje oznaczenia, m.in. Gerań-2 na drony Shahed-136.

Wywiad sił zbrojnych Ukrainy wydał też komunikat, w którym zwrócił się o dostarczanie informacji na temat dostaw irańskiej broni do Rosji. "Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji, które pomogą nam ustalić logistyczne szlaki dostaw (...) i zidentyfikować osoby odpowiedzialne za te dostawy" - głosi oświadczenie, cytowane przez izraelski dziennik.

Od 13 września, kiedy Rosjanie po raz pierwszy zastosowali przeciwko Ukrainie drony kamikadze, Siły Obrony zestrzeliły ponad 300 takich bezzałogowców – podał we wtorek ukraiński wywiad wojskowy.

MP

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka