Pierwsze decyzje nowego szefa KRRiT. Posypały się kary za "Magię nagości"

Program "Magia nagości" w Zoom TV.
Program "Magia nagości" w Zoom TV.
Maciej Świrski, wybrany niedawno na przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ukarał Zoom TV i Polsat Film za treści emitowane w stacjach. Urzędnik był zbulwersowany poziomem programu "Magia nagości", w którym uczestnicy umawiają się na randki na podstawie wyglądu narządów intymnych.

Zoom TV za randkowe show z elementami erotyki zostało ukarane kwotą 40 tys. złotych przez KRRiT. Poszło o program "Magia nagości" - odcinek, nadawany 22 listopada ub. roku. Biorący udział w zabawie decydują z kim pójdą na randkę, ale nie widzą twarzy osób. Decydują na podstawie wyglądu innych części ciała - w tym intymnych. KRRiT uznała, że Zoom TV złamało ustawę o radiofonii i telewizji, pokazując brytyjski program.  

Rosjanie niczego się nie spodziewali. Nagle dron zrzucił pocisk prosto na nich

KRRiT: "Magia nagości" łamie zasady

- Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie - brzmi podstawa prawna, na której oparł się Maciej Świrski.

KRRiT ukarała już Zoom TV rok temu na kwotę 20 tys. złotych za emisję "Magii nagości". Show jesienią 2021 r. oglądało średnio ponad 200 tys. widzów. 

Z kolei Telewizja Polsat ma zapłacić 25 tys. złotych za emisję filmu "Z księżyca spadłeś?", który w ocenie regulatora został nadany o zbyt wczesnej porze 20 listopada 2021 r. Transmitowano go o godz. 13.25, a w dodatku - zdaniem KRRiT - nie jest odpowiednia dla młodzieży od 12 lat. Produkcja science-fiction opowiada o planecie, gdzie mieszkają sami mężczyźni z zanikającymi narządami płciowymi. Aby przetrwać, postanawiają się klonować. Świrski uważa, że komedia oddziaływała negatywnie na „fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich”. I powinna - jeśli już - być pokazana po godzinie 20, dla osób powyżej 16. roku życia.  

A Niemcy znów. Ważna polityk krytykuje polską strategię na granicy z Białorusią

Polsat się odwoła od kary

Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat, zapowiedział w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl odwołanie od decyzji KRRiT. - Zdecydowanie trzeba przyspieszyć procedury rozpatrywania skarg obywateli. Pracujemy nad tym - przekazał kilka dni temu Świrski. 

- Nie znam programów i ich natury. Wiem, że między 23 a 6 rano kryteria ochrony dzieci i młodzieży nie obowiązują. Można nadawać różne programy. Sprawa zasługuje pewnie na drobiazgowe rozpatrzenie. Przewodniczący prawdopodobnie, żeby nie wszczynać na nowo postępowania, wydał decyzję zgodnie z uchwałą, która była podjęta wcześniej. To postępowanie dość długo trwało - komentował w rozmowie z "Wirtualne Media" członek KRRiT z wyboru Senatu, Tadeusz Kowalski. 

Szczyt COP27. Polskę reprezentuje Andrzej Duda, który ma przemówić do świata


GW

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura