Stanowcza decyzja MSWiA na 11 listopada. Wprowadza specjalny zakaz w trzech miastach

MSWiA zakaże noszenia broni w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. (fot. Flickr)
MSWiA zakaże noszenia broni w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. (fot. Flickr)
Na stronie MInisterstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano projekt rozporządzenia, z którego wynika, że w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu w dniu 11 listopada obowiązywać będzie zakaz noszenia przy sobie żadnego rodzaju broni, nawet w stanie rozładowanym. Resort wyjaśnia, że rozwiązanie to ma związek z koniecznością zapewnienia "wzmożonego rygoru bezpieczeństwa i porządku publicznego" w Święto Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Święto Niepodległości

Projekt dostępny jest w wykazie prac legislacyjnych Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem 888.

— Rozporządzenie wprowadza czasowy zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Krakowa i Wrocławia w dniu 11 listopada 2022 r. — czytamy.

MSWiA w ten sposób planuje zakazać w tym dniu noszenia jakiejkolwiek broni na terenie trzech miast, w których zorganizowane zostaną duże zgromadzenia w związku z Świętem Niepodległości.

— Ze względu na charakter tych przedsięwzięć oraz przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników, a także sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmożonego rygoru bezpieczeństwa i porządku publicznego — wyjaśnia resort. Rozporządzenie oficjalnie nie weszło jeszcze w życie.

Efekt "doświadczeń z ostatnich lat"

"Rzeczpospolita" cytuje dodatkowe uzasadnienie MSWiA.

— Posiadacze broni nie będą mogli nosić ani przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia — oświadcza MSWiA. Cytowany przez "Rz" funkcjonariusz podkreśla, że resort podjął taką decyzję pod wpływem wojny w Ukrainie oraz "doświadczeń z ostatnich lat".

— Boimy się prowokacji także ze strony Rosji lub środowisk, które będą chciały to wykorzystać — mówi anonimowy policjant.

Gazeta przytacza także dane Komendy Głównej Policji, z których wynika, że zakaz dotyczyć będzie około 60 tysięcy osób i około 250 firm zarejestrowanych na terenie, na którym ma obowiązywać. Przepis ten obejmie również broń, do której nie jest wymagane pozwolenie. Wyjątek stanowić będą funkcjonariusze noszący broń służbowo, ochroniarze i konwojenci.

Wcześniej podobny zakaz obowiązywał w Warszawie od 30 sierpnia do 2 września 2019 roku. W tym terminie wizytę w Polsce składał ówczesny prezydent USA Donald Trump.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura