W środę pod KPRM odbywa się protest służb mundurowych. (fot. PAP)
W środę pod KPRM odbywa się protest służb mundurowych. (fot. PAP)

Protest służb mundurowych pod KPRM. Domagają się waloryzacji wynagrodzeń

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się demonstracja służb mundurowych, którzy domagają się waloryzacji uposażeń. — Wierzę w odpowiedzialność związkowców, zawsze współpracowaliśmy w sposób otwarty, prowadząc dialog — mówił o zapowiadanym proteście wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Demonstracja pod KPRM

Decyzja o zorganizowaniu manifestacji zapadła podczas posiedzenia Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Związkowcy domagają się waloryzacji minimum na poziomie inflacji. Sprzeciwiają się również przesunięciu waloryzacji ze stycznia na marzec. Podkreślają, że przesunięcie dotyczy tylko służb mundurowych.


Do Warszawy przyjechało wielu funkcjonariuszy różnych formacji z całej Polski. Przed KPRM używają trąbek, syren, biją w bębny. Mają ze sobą transparenty z hasłami: "Służba ubożeje, anarchia szaleje", "Chcemy sprawiedliwości i życia w godności" czy "Premierze, czujemy się jako służby dyskryminowane".

Mundurowi protestują

Demonstracja rozpoczęła się od odśpiewania przez uczestników hymnu Polski oraz uczczenia minutą ciszy funkcjonariuszy poległych na służbie. W manifestacji biorą udział przedstawiciele związków, które należą do Rady Federacji, czyli NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZS Florian, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, ZZZ Służby Celnej, a także ZZ Celnicy PL.

Przewodniczący Rady Federacji Czesław Tuła w rozmowie z PAP poinformował, że związkowcy odczytają i przekażą do premiera Mateusza Morawieckiego żądania dotyczące waloryzacji, które - jak dodał - premier może jeszcze spełnić.


"Zawsze współpracowaliśmy w sposób otwarty"

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odniósł się wcześniej do zapowiedzi demonstracji. Zapewniał wówczas, że wierzy w odpowiedzialność związkowców.

— Zawsze współpracowaliśmy w sposób otwarty, prowadząc dialog, nawet jeżeli był to spór. Jestem przekonany, że i tym razem tak będzie — podkreślał.

— Wiele rzeczy w ramach tej współpracy związkowej udało się nam wypracować, wiele rozwiązań korzystnych dla funkcjonariuszy — mówił Wąsik. Pytany o możliwość podwyższenia waloryzacji uposażeń, Wąsik odparł, że "wydaje się, że nie ma możliwości zwiększenia budżetu w tym zakresie".

Niedawno MSWiA podkreślało, że choć waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych wejdzie w życie 1 marca 2023 r., to niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok. Po demonstracji Federacja Związków Zawodowych ma podjąć kolejne decyzje na temat dalszych działań.


RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo