PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco w sprawie fuzji z Grupą Lotos. (fot. PKN Orlen)
PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco w sprawie fuzji z Grupą Lotos. (fot. PKN Orlen)

Orlen spełnił warunki Komisji Europejskiej. Umowy z Saudyjczykami podpisane

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W środę PKN Orlen poinformował o podpisaniu umowy z Saudi Aramco Overseas Company dotyczącej finalizacji środków zaradczych, wynikających z warunkowej decyzji KE w sprawie fuzji koncernu z Grupą Lotos.

Umowa Orlenu z Saudi Aramco

— W celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku produkcji paliw oraz rynku hurtowej sprzedaży paliw określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2020 roku wyrażającej warunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Spółkę kontroli nad Grupą Lotos (...) w dniu 30 listopada 2022 roku spółka podpisała z Aramco Overseas Company B.V. (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1 Sp. z o.o. — poinformował PKN Orlen w środowym komunikacie.

— W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce — podano.

Największa grupa w Europie Środkowej

Prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreślił, że zamknięcie transakcji z Saudi Aramco ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia przyszłych dostaw surowca nie tylko do Polski, ale do całego regionu.

— Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe. Oznacza to dla nas nowe możliwości wzrostu, które umożliwią dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę — przekazał Obajtek.


Inwestycje w Polsce krokiem milowym dla Saudi Aramco

Saudi Aramco podkreśla, że inwestycje w Polsce są istotnym krokiem milowym dla koncernu na drodze do realizacji długoterminowej strategii wzrostu mocy w obszarze zintegrowanych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wsparcie w dywersyfikacji portfolio produktów w całym łańcuchu przetwarzania węglowodorów. Transakcja zapewni również solidne podstaw do dalszego rozwoju biznesu oraz wdrożenia strategii Aramco w zakresie zwiększania ich zdolności liquids-to-chemicals do 4 mln baryłek dziennie — zakomunikowano.

— Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream — powiedział Mohammed Y. Al Qahtani z Aramco, cytowany w komunikacie.

Ropa naftowa od Saudi Aramco

W informacji zaznaczono, że PKN Orlen oraz Aramco realizują też umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający około 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową. Ponadto PKN Orlen, Aramco oraz SABIC podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.

Saudi Aramco to największy na świecie pod względem dziennej produkcji ropy koncern, który zaspokaja ponad 10% światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Co ważne, saudyjski potentat inwestuje również bardzo aktywnie w Azji, a jego działania stanowią konkurencję wobec Rosjan.

Pakiet kotrolny w rękach Orlenu

Według Orlenu zarzuty o rzekomym zagrożeniu odsprzedaży aktywów (na przykład Rosji) wydają się nieuprawnione. Polskie ustawodastwo eliminuje ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco. Warto też pamiętać, że Grupa Orlen zachowuje pakiet kontrolny spółki. Orlen ma zagwarantowane 70% udziałów w wydzielonej spółce, której będzie operatorem i którą będzie mógł skutecznie zarządzać. 

 RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka