Limit ceny na gaz. Źródło: gov.pl
Limit ceny na gaz. Źródło: gov.pl

Jest unijne porozumienie ws. limitu ceny na gaz. Wiemy na jakim będzie poziomie

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
W poniedziałek na Twitterze rzecznik prezydencji czeskiej w UE poinformował, że ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli górną granicę ceny za gaz. Ma to zaradzić zbyt wysokim cenom energii w Unii Europejskiej.

Limit ceny na gaz

Ministrowie z państw członkowskich UE, odpowiedzialni w swoich rządach za kwestie energetyki, spotkali w poniedziałek w Brukseli na kolejnym posiedzeniu.

Porozumienie następuje po tygodniach rozmów na ten temat. UE przez długi czas była w tej sprawie podzielona.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek pytany o tę sprawę powiedział, że wprowadzenie limitu jest w interesie całej Unii Europejskiej.

Mechanizm zostałby uruchomiony, gdyby referencyjne ceny gazu wzrosły do 180 euro za megawatogodzinę (cena w ramach hubu gazowego Dutch Title Transfer Facility).

Limit będzie mógł zostać uruchomiony od 15 lutego i początkowo nie będzie miał zastosowania do transakcji pozagiełdowych.


Pakiet sankcji na Rosję 

W ubiegłym tygodniu po zakończeniu szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że UE udało się osiągnąć porozumienie w sprawie 9. pakietu sankcji przeciwko Rosji.

Michel podkreślił, że UE jest zdecydowana, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

W konferencji wzięła też udział szefowa KE Ursula von der Leyen, która powiedziała, że dzięki czeskiej prezydencji propozycja dodatkowych 18 miliardów euro na przyszły rok dla Ukrainy została dziś przyjęta. "UE przoduje we wspieraniu swojego sąsiada (Ukrainy - red.), tak jak powinna i tak pozostanie" - dodała.

Gaz na europejskim rynku tanieje 

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF spadły w poniedziałek w granicach 3 proc. i są w przedziale 112-113 euro za MWh.

Gaz z dostawą w styczniu staniał o prawie 3,2 proc. do 111,8 euro za MWh, kontrakty lutowe wyceniane były na 113 euro za MWh po 3 proc. spadku, natomiast kontrakty marcowe straciły 2,9 proc., spadając do 113,2 euro za MWh.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., notowania przekraczały 349 euro za MWh.

MP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka