Arkadiusz Mularczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej. (fot. PAP)
Arkadiusz Mularczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej. (fot. PAP)

Odszkodowania wojenne od Niemiec dla Polski. Kolejny krok Warszawy

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
We wtorek wiceszef resortu spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk poinforował, że zwróci się sekretarz generalnej Rady Europy Mariji Pejczinović Burić oraz do Komitetu Ministrów RE o nawiązanie współpracy ws. uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec.

Wiceszef MSZ chce współpracy z Radą Europy ws. reparacji wojennych

Mularczyk podczas konferencji prasowej podkreślił, że Polska stara się umiędzynarodowić sprawę reparacji wojennych dla Polski za straty poniesione w wyniku II wojny światowej.

— Dzisiaj chcę poinformować o kolejnej inicjatywie. W dniu dzisiejszym zwracam się do sekretarz generalnej Rady Europy pani Mariji Pejczinović Burić oraz Komitetu Ministrów Rady Europy z prośbą o nawiązanie współpracy przy kwestii uzyskania odszkodowań wojennych od Niemiec poniesionych w wyniku II wojny światowej — przekazał wiceszef MSZ.

"Nie widzimy chęci ani akceptacji podjęcia rozmów"

Mularczyk wskazał, że dziś państwo niemieckie nie poczuwa się do odpowiedzialności, aby Polska otrzymała rekompensatę za te straty, pomimo wysłania oficjalnej noty dyplomatycznej i licznych apeli ze strony polskich władz.

— Nie widzimy chęci ani akceptacji podjęcia rozmów w tej sprawie — zaznaczył Mularczyk.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych dodał, że podczas ostatniej, październikowej sesji Rady Europy przekazał sekretarz generalnej Burić raport o polskich stratach wojennych.

— Sekretarz generalna Rady Europy ze zrozumieniem odniosła się do naszych słusznych postulatów i podkreśliła, że tego typu sprawy powinny być rozstrzygane w formule dialogu pomiędzy zainteresowanymi stronami — dodał Mularczyk.

Raport o stratach wojennych

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Wynika z niego, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS, obecny wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka