82 proc. Polaków chce pomagać Ukrainie do zakończenia wojny. Niemcy są podzieleni. Fot. PAP
82 proc. Polaków chce pomagać Ukrainie do zakończenia wojny. Niemcy są podzieleni. Fot. PAP

Polacy chcą pomagać Ukrainie ponad podziałami. Niemcy zupełnie inaczej

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
O ile w Polsce nie ma wątpliwości, że należy pomagać Ukrainie humanitarnie i wojskowo, o tyle w Niemczech jest ogromna grupa, która najchętniej wybrałaby zakończenie wojny z utratą ziem okupowanego kraju na rzecz Rosji. Wyniki sondażu IPSOS dla oko.press i TOK FM nie pozostawiają wątpliwości.

Aż 82 proc. Polaków uważa, bez względu na sympatie polityczne, że Ukrainę trzeba wspierać aż do zakończenia inwazji. 12 proc. ma odmienne zdanie, to w sporej części wyborcy Konfederacji - podaje oko.press, publikując badanie pracowni IPSOS. Ankieterzy mieli do wyboru też odpowiedź "nie wiem" - tak wypowiedziało się 6 proc. z nich. Ponadto, większość Polaków jest w stanie zaakceptować nawet kilka lat wyrzeczeń i gospodarczych zawirowań, byleby Ukraina wyparła Rosjan.  

Polacy chcą pomagać Ukrainie 

"O ile co najmniej 80 procent wyborców wszystkich pozostałych partii opowiada się za bezwarunkowym wspieraniem walczącego kraju, o tyle tego samego zdania jest jedynie nieco ponad połowa (54 procent) zwolenników Konfederacji. Aż 37 procent z nich uważa natomiast, że lepszym rozwiązaniem byłoby porozumienie pokojowe – w tym i takie, które zmuszałoby Ukrainę do rezygnacji z części terytorium" - pisze oko.press, analizując rozkład poparcia dla Ukrainy na preferencje partyjne Polaków. 

Niemcy mocno podzieleni ws. Ukrainy

Co innego ten sam sondaż mówi o nastrojach w Niemczech. Tam 42 proc. respondentów opowiada się za pomocą udzielaną Kijowowi. 39 proc. uważa, że trzeba zakończyć wojnę nawet kosztem ukraińskich, nielegalnie okupowanych terytoriów. 20 proc. Niemców nie ma na ten temat zdania. 

Sondaż IPSOS przeprowadzono jednocześnie w Polsce i w Niemczech w dniach 16-21 grudnia 2022. Zadane pytanie brzmiało: "Czy kraje NATO i Unii Europejskiej powinny dążyć do tego, by wspierać politycznie i militarnie ta, by wygrała wojnę z Rosją, nawet jeśli miałoby to potrwać kilka lat? Czy też zamiast tego kraje NATO i Unii Europejskiej powinny dążyć do zawarcia porozumienia pokojowego – nawet, jeśli Ukraina miałaby stracić część terytorium?". 

GW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka