W styczniu najwięcej małżeństw podejmuje decyzje o rozstaniu.
W styczniu najwięcej małżeństw podejmuje decyzje o rozstaniu.

„Dzień rozwodów”. Styczeń niełaskawy dla małżeństw

Redakcja Redakcja Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
W styczniu najwięcej małżeństw podejmuje decyzje o rozstaniu. W poniedziałek przypada „dzień rozwodów”.

„Divorce day”, czyli „dzień rozwodów”

Dzień rozwodów, czyli „divorce day” to stworzone w Wielkiej Brytanii określenie dnia, w którym najwięcej małżeństw podejmuje decyzję o rozstaniu. Najczęściej to pierwszy lub drugi poniedziałek stycznia, bo przełom roku sprzyja chęci rozpoczęcia nowego życia, a spędzone wspólnie niedawno święta pokazały, że w małżeństwie nie ma już czego ratować.

Polecamy:

- Słyszałem o różnych „divorce day”, ale bez względu na to, kiedy on wypada trzeba pamiętać, że rozwód to nie jest coś z czego należy się cieszyć, zwłaszcza w polskiej tradycji - wyjaśnia Salonowi 24 mecenas Michał Wojtysiak. - To sprawa poważna i tak ją traktujemy. To jest temat prawny i psychologiczny, kiedy przychodzi do mnie klient to najpierw wita go Michał Wojtysiak (ojciec małżonek członek rodziny), którym przede wszystkim jestem który ocenia stan faktyczny, a dopiero potem wchodzę w rolę prawnika oceniającego aspekt prawny sprawy. Rozwody także nas uczą pokory wobec życia.

Rozwody w Polsce - statystyka

W Polsce w 66,6% przypadków o rozwód wnosiła kobieta, a 80% rozwodów nie kończy się orzekaniem o winie. W 2021 roku 36% rozwodzących się mężczyzn miało od 25 do 29 lat, a 44% kobiet od 20 do 24 lat. - Nie jest to jednak regułą. Nie tak dawno prowadziłem sprawę pani w wieku 60 lat, która wniosła pozew, bo odkryła, że mąż ją zdradził, zresztą z niewiele młodszą kobietą - opowiada mecenas Michał Wojtysiak. - Teoretycznie rzecz była oczywista, ale przecież za każdą sprawą kryją się ludzie. Porozmawiałem z panią, pokazałem, co oboje z mężem mogą stracić, uprzedziłem, że sprawa może ciągnąć się latami i zaproponowałem by raz jeszcze wszystko przemyślała. Okazało się, że niedługo potem mąż przeprosił ją, małżonkowie wyjaśnili sobie wiele niewyjaśnionych spraw i są do tej pory razem.

Jak oceniają rozwody Polacy?

Wyniki przeprowadzonych przez Fundację Mamy i Taty badań, że dla 84% Polaków duża liczba rozwodów to drugi po narkomanii (91%) problem społeczny, a 73% uważa, że ludzie zbyt pochopnie podejmują decyzję o rozstaniu. - Mamy tego świadomość, dlatego kiedy ktoś myśli o rozwodzie, to adwokat poważnie traktujący swój zawód najpierw pyta, by upewnić się, czy można małżeństwo uratować - tłumaczy mecenas Michał Wojtysiak. - Jeśli rzeczywiście nie można, to staramy się pomóc podjąć dobrą decyzję i przejść przez wszystko możliwie bezboleśnie, chociaż to na pewno bardzo trudne. Zwłaszcza dla dzieci, które są najbardziej narażone na negatywne skutki rozstania rodziców. Dla nich to największa trauma. Cenię mądrość sędziów, którzy w czasie rozprawy przypominają: „jesteście rodzicami, zawsze nimi zostaniecie i razem musicie umieć wychować dzieci”.

Rozwody i problemy dzieci

Szwedzkie badania wykazały, że dzieci mieszkające tylko z jednym rodzicem po rozwodzie częściej cierpią na bóle głowy, brzucha, uczucie napięcia i smutku, niż te, których rodzice są razem. Często mają również gorsze wyniki w nauce, a w przypadku nastolatków częściej porzucają szkołę. Dzieci z rozwiedzionych rodzin mogą również rzadziej podejmować studia lub dalszą naukę, przez co mogą osiągać również niższy poziom statusu społecznego, dochody i majątek niż dzieci rodziców nierozwiedzionych.

Dzieci uczestniczące w konfliktowych sprawach rozwodowych mogą być przedmiotem rozgrywek pomiędzy rodzicami i doświadczać tzw. alienacji rodzicielskiej, którą sądy często uznają za formę znęcania się nad dzieckiem. Zalicza się do niej zniechęcanie dziecka do podtrzymywania relacji z drugim rodzicem, uczenie dziecka nazywania innego dorosłego rodzicem w celu zastąpienia drugiego rodzica, ograniczanie lub nie pomaganie w komunikacji między dzieckiem a drugim rodzicem i spędzania czasu. Jeśli sąd uzna, że jedno z rodziców robi to celowo i świadomie, jego szanse na uzyskanie prawa do opieki nad dzieckiem mogą być zmniejszone.

Rozwód - wysoko na skali stresu

W tzw. skali stresu na pierwszym miejscu z liczbą 100 na 100 punktów występuje śmierć, za nią jest rozwód (73 pkt) oraz separacja lub rozstanie (65 pkt). Ciężka choroba zajęła dopiero szóstą lokatę (53 pkt), a siódmą …. ślub (50 pkt). – I właśnie prawnik, powinien zauważyć wszystkie kluczowe elementy i pamiętać, że ludzie po rozwodzie muszą żyć i normalnie funkcjonować. Często mówi się, że dobry prawnik to takich coach rozwodowy, bo wielu osobom dosłownie wali się świat, w jakim dotychczas funkcjonowali - wylicza mecenas Michał Wojtysiak. Rozwód dotyka wszystkich życiowych kwestii od materialnych, związanych choćby z podziałem majątku, spłatą kredytu, poprzez konieczność znalezienie przez jedną ze stron innego mieszkania, co czasem wiąże się z koniecznością zmiany miejsca pracy i nie zawsze akceptowaną zmianą otoczenia i na to wszystko trzeba zwrócić klientom uwagę i dobrze doradzić.

Przyczyny rozwodów w Polsce

Nie ma jeszcze danych za ubiegły rok, ale w  2021 roku w Polsce pobrało się 168 tys. par, a 61 tys. małżeństw rozstało. Przyczynami rozwodów są niedochowanie wierności małżeńskiej, niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu, problemy finansowe, naganny stosunek do członków rodziny, trudności mieszkaniowe, dłuższa nieobecność, różnice światopoglądowe i tzw. niedobór seksualny. Liczba rozwodów w miastach jest prawie cztery razy wyższa niż na wsi. Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą średnio około 14 lat.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo