Poradnik Ordo Iuris dla przedsiębiorców. Wśród rad odmowa wynajęcia pokoju parom bez ślubu

Poradnik organizacji Ordo Iuris. Źródło: YouTube/Ordo Iuris
Poradnik organizacji Ordo Iuris. Źródło: YouTube/Ordo Iuris
Organizacja Ordo Iuris wydała poradnik, w którym postanowiła wyjaśnić przedsiębiorcom, jak wyrazić "sprzeciw sumienia" wobec klienta. Porady skierowane są m.in. do cukierników i hotelarzy. Organizacja w swojej publikacji przytoczyła nawet kilka przykładów sytuacji, które już się wydarzyły.

"Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy" to tytuł poradnika od Ordo Iuris. Przygotowali go założyciel organizacji adw. Jerzy Kwaśniewski i adw. Magdalena Majkowska. Jak czytamy w komunikacie, poradnik skierowany jest dla pracowników, przedsiębiorców, lekarzy i wykładowców.

Ordo Iuris wydaje poradnik

Jak możemy dowiedzieć się z komunikatu, w poradniku znajdziemy m.in. to, czego nie może zrobić pracodawca. "Autorzy poradnika podkreślają, że pracodawca nie ma prawa przekazywać, wbrew woli pracownika, informacji o charakterze ideologicznym. Nie może również zmuszać osoby, którą zatrudnia do zmiany przekonań lub brania udziału w wydarzeniach nacechowanych ideologicznie. Pracodawca nie jest też uprawniony do wymuszania na pracowniku ujawnienia jego wyznania lub przekonań, natomiast pracownik może uzewnętrzniać swoje przekonania, w tym te religijne".

Dodatkowo Ordo Iuris wskazuje także na środki, "jakie pracownik może podjąć w przypadku otrzymania z przyczyn ideologicznych kary porządkowej, zwolnienia z pracy lub innych form dyskryminacji". M.in. w przypadku nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik może zażądać, aby sąd orzekł o bezskuteczności wypowiedzenia lub zasądził odszkodowanie. 

Ordo Iuris użyło mocnych przykładów 

W poradniku znalazły się przykłady takich sytuacji. Według autorów np. "cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom".

Z kolei "restaurator udostępniający sale ślubne może odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje wesele" a "hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami".

Organizacja postanowiła również przytoczyć sytuacje, które już się wydarzyły. Jedną z nich jest sprawa Adama Jacka - drukarza z Łodzi, który odmówił wydruku materiałów promujących organizację LGBT. "Początkowo mężczyzna był skazywany przez sądy niższych instancji, natomiast uniewinnił go Sąd Apelacyjny w Łodzi. Wyrok ten potwierdził Sąd Najwyższy. W 2019 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 138 Kodeksu wykroczeń, który utrudniał przedsiębiorcom korzystanie z wolności sumienia. Dzięki temu, przedsiębiorca odmawiający wykonania usługi ze względu na sprzeciw sumienia, nie może być pociągany do odpowiedzialności karnej" – tłumaczy Ordo Iuris w komunikacie. 

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj107 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo