Gen. Wiesław Kukuła zostanie mianowany nowym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. fot. Robert Suchy
Gen. Wiesław Kukuła zostanie mianowany nowym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. fot. Robert Suchy

Zmiana na szczycie w polskiej armii. Ogłoszono nowego Dowódcę Generalnego

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Gen. Wiesław Kukuła zostanie mianowany nowym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Druga 3-letnia kadencja gen. Jarosława Miki zmierza do końca, a stanowisko ma objąć właśnie były szef Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Wiadomo też, kto go zastąpi.

Wiesław Kukuła nowym szefem polskiej armii

Przez ostatnie sześć lat gen. Jarosław Mika był głównym dowodzącym polskiej armii. Po wypełnieniu drugiej kadencji przyszedł czas na zmianę. Mika pożegnał się z żołnierzami już w ubiegłym tygodniu.

Następcą gen. Miki ma zostać gen. Wiesław Kukuła, były dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Kadencja gen. Kukuły zakończyła się wraz z końcem 2022 roku, od tej pory obowiązki dowódcy pełni gen. Klisz.

Wręczenie nominacji w poniedziałek

Jest już też jasne, kto zostanie nowym szefem WOT. Funkcja ta przypadnie dotychczasowemu zastępcy. Gen. Maciej Klisz ma otrzymać nominację od Prezydenta RP w poniedziałek. 

Prezydent zdecydował także o nadaniu generałowi Jarosławowi Mice Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Jak poinformowało BBN, uroczystość wręczenia aktów mianowania oraz orderu przez prezydenta odbędzie się w poniedziałek 6 lutego w Pałacu Prezydenckim.

Kim jest Wiesław Kukuła - nowy szef Wojska Polskiego?

Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Wiesław Kukuła, pochodzi z Częstochowy, gdzie urodził się 16 marca 1972. Od 2012 r. zarządzał Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Kukuła to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich na WAT na kierunku elektronika i telekomunikacja. Gdy ukończył szkołę oficerską w 1996 r., pełnił służbę w 1. pułku specjalnym, a w latach 2003-04 w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 r. służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Wiesław Kukuła dowodził Wojskami Obrony Terytorialnej od września 2016 roku.

Generał Klisz był zastępcą dowódcy WOT od 2020 r., wcześniej sprawował funkcję szefa sztabu formacji. Pracował też m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych, był też szefem sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, a także Afganistanie.

Kończący kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego RSZ generał Mika pełnił tę funkcję od 2017 roku. Wcześniej m.in. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, był szefem sztabu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył także w ramach PKW w Iraku, brał także udział w misji ISAF w Afganistanie.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo